Прејди на содржината

Општинско дете (филм)

Од Википедија — слободната енциклопедија

„Општинско дете“ — југословенски филм од 1953 година, во режија на Младомир Пуриша Ѓорѓевиќ, заснован врз истоимениот роман на Бранислав Нушиќ. Главните улоги ги играат: Виктор Старчиќ, Селма Карловац, Милан Ајваз, Мија Алексиќ и Беким Фехмиу.

Синопсис[уреди | уреди извор]

Едно бебе ѝ е оставено на општината за одгледување. Сите жители се фалат со своето милосрдие кон детето и на неговата сметка прават кариера, а за тоа време, бебето останува само и незгрижено...[1]

Наводи[уреди | уреди извор]