Прејди на содржината

Општински дом (Прага)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Општински дом

Општински дом (чешки: Obecní dům) е градска куќа во која се наоѓа салата „Сметана“, истакнато место за концерти, во Прага. Сместена е во центарот на градот.

Историја[уреди | уреди извор]

Во минатото тоа била Кралскиот суд палатата. Од 1383 до 1485 година кралот на Боемија живеел во зградата. По 1485 година, тоа била напуштено. Урната е во почетокот на 20 век. Изградбата на тековната зграда започнала во 1905 година. Таа е отворена во 1912 година. Зградата е проектирана од Освалд Поливка и Антонин Балшанек[1].

Архитектура и уметност[уреди | уреди извор]

Зградата е во Арт Нуво архитектонски стил. Надворешноста на зградата е со декорации алегориска уметност и штуко декоратура. Над влезот има мозаик наречен „Во чест на Прага“ од Карел Шпилар. Од двете страни се наоѓаат алегориски скулптури, групи што претставуваат „Деградација на народот“ и „Воскресение на народот“ од Ладислав Шалаун. Салата Сметнана служи како концертна сала. Во зградата постои стаклена купола. Во него се сместени уметнички дела од Алфонс Муха[2].

Денес[уреди | уреди извор]

Денес, зградата се користи како концертна сала, сала за симпозиуми, вклучутелно и кафулиња и ресторани. Голем дел од просториите во зградата се затворени за јавноста и се отворени само за туристички групи[3]

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Obecní dům“. Архивирано од изворникот на 2020-02-24. Посетено на 2020-04-03.
  2. Municipal House
  3. „Obecní dům, a.s.“. Архивирано од изворникот на 2016-05-08. Посетено на 2020-04-03.