Општина Маврово и Ростуша

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Општина Маврово-Ростуше)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Општина Маврово и Ростуша

Map of Mavrovo i Rostuša Municipality.svg

Знаме на Општина Маврово и Ростуша Грб на Општина Маврово и Ростуша
Знаме Грб
Општи податоци
Седиште Ростуша
Површина 663,19 км²
Демографија
Население 8.618 жит.
- проценка од 31.12.2016 8.896 жит.
Густина 12,99 жит/км²
Населени места
Локална управа
Градоначалник Медат Куртовски
Совет 11 члена
Контактни податоци
Седиште Општина Ростуше
1254 Ростуше
Телефон 042 478-815
042 478-815
042 489-900 (во Маврови Анови)
Факс 042 311-349
042 489-900 (во Маврови Анови)
Мреж. место Службен портал
Е-пошта е-пошта
Карта на општина Маврово и Ростуша со селските атари.
Демографска карта на општина Маврово и Ростуша со селските атари.

Општина Маврово и Ростуша (или само Општина Ростуша) — општина во западниот дел на Република Македонија. Центар на општината е селото Ростуша.

Географиja[уреди | уреди извор]

Историja[уреди | уреди извор]

Економија[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Согласно последниот попис од 2002 година на ниво на држава спроведен од страна на Државниот завод за статистика на Република Македонија, Општина Маврово и Ростуша ги има следните статистички карактеристики во однос на населението:[1]

Вкупно население: 8618 жители

1. Вкупно население на територија на општина по пол:

  • Мажи: 4295
  • Жени: 4323
народ вкупен број % од вкупното население
Македонци 4.349 50,46
Албанци 1.483 17,21
Турци 2.680 31,10
Роми 10 0,12
Власи 0 0,00
Срби 6 0,07
Бошњаци 31 0,36
други 59 0,68
религија вкупно
Православни 853
Муслимани 9.355
Католици 15
Протестанти 0
Други 205


Јазик вкупно
Македонски 8.652
Албански 1.258
Турски 475
Ромски 2
Влашки 1
Српски 8
Бошњачки 9
Други 30

* Дел од жителите во областа Долна Река, односно во селата Скудриње (76,8 %), Ростуша (48,9 %), Аџиевци (37,5 %), Требиште (36,2 %), Јанче (22,6 %), Присојница (20,9 %), Велебрдо (17,6 %) и Видуше (12,9 %) се изјасниле како Турци, но всушност тоа се Македонци од муслиманска вероисповед, кои се изјасниле дека македонскиот им е мајчин јазик.

3. Вкупно население на територија на општина врз основа на образовна структура од 15 и повеќе години: 6324

  • Без училиште: 257
  • Некомплетно основно образование: 1373
  • Основно образование: 3375
  • Средно образование: 1092
  • Виша школа: 98
  • Висока школа: 93
  • Магистратура: 1
  • Докторат: 0

Општествени институции[уреди | уреди извор]

Администрација и политика[уреди | уреди извор]

Градоначалник на општина Маврово и Ростуша е Медат Куртовски од редовите на СДСМ. Тој бил избран на локалните избори од 2017 година за мандат од четири години.[2] Советот на општина Маврово и Ростуша е составен од 11 члена. Според последните локални избори од 2017 година, членовите на советот според политичката припадност за мандатот 2017-2021 се:

  СДСМ: 6 места
  ВМРО-ДПМНЕ: 2 места
  ДПТ: 2 места
  ДУИ: 1 место

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]