Општина Дреново

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Општина Дреново
Komuna e Drenovës

општинска единица
Земја Албанија
ОбластГорица
ОпштинаГорица
Население (2011)
 • општинска единица5.581
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Пошт. бр.7023
Повик. бр.(0)863

Општина Дреново (албански јазик: Komuna e Drenovës) - поранешна општина во Областа Горица, југоисточна Албанија. На реформата на локалната самоуправа во 2015 година, таа станала поддел на општината Горица.[1] Населението на пописот во 2011 година било 5.581.[2] Општинската единица се состои од селата Дреново, Борје, Бобоштица, Морава, Катром, Равоник, Туран и Дарда.[3]

Значајни луѓе[уреди | уреди извор]

  • Виктор Ефтимиу (1889—1972), албанско-влашки драматург од Бобоштица.
  • Александер Ставре Дренова (Асдени) (1872–1947), албански поет.
  • Ели Фара (1967 година-до сега) албанска пејачка

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Law nr. 115/2014“ (PDF). Архивирано од изворникот (PDF) на 24 септември 2015. Посетено на 3 јануари 2021.
  2. „2011 census results“ (PDF). Архивирано од изворникот (PDF) на 24 септември 2015. Посетено на 3 јануари 2021.
  3. Greece – Albania Neighbourhood Programme Архивирано 27 март 2012.