Опсегот Твид

Од Википедија — слободната енциклопедија
Tweed
The forested eastern slopes in the Tweed Valley, below the Tweed Range
Највисока точка
ВрвBar Mountain
Надм. вис.1130 м
Име
ПотеклоTweed River
Географија
Tweed на интерактивна карта

Карта

ЗемјаAustralia
ДелNew South Wales
ОбластNorthern Rivers
Координати28°25′S 153°10′E / 28.417° ЈГШ; 153.167° ИГД / -28.417; 153.167Координати: 28°25′S 153°10′E / 28.417° ЈГШ; 153.167° ИГД / -28.417; 153.167
Матичен венецScenic Rim

Опсегот Твид е планински венец што е западно продолжение на работ на калдерата Вулкан Твид, дел од Сценскиот раб на големиот опсег на разделување, сместен во северниот дел на Нов Јужен Велс, во близина на југоисточната граница на Квинсленд, во Австралија.

Локација и одлики[уреди | уреди извор]

Опсегот го означува јужниот степен на Сценскиот раб. Планинскиот масив Бар е највисоката точка на опсегот, со 1,130 метри надморска височина. На запад лежи опсегот Мекферсон и висорамнината Леверс, на север се наоѓа платото Ламингтон со опсегот Најткап кој се протега околу јужните делови на работ на калдерата, југоисточно од опсегот Твид.

Поголемиот дел од опсегот е покриен со прашума и е заштитен во рамките на Националниот парк Граничен опсег, дел од дождовните шуми Гондвана во Австралија и Државната шума Мебин. 64 километри долг Tweed Range Scenic Drive е пат низ паркот и по должината на опсегот што обезбедува пристап до местата за гледање низ долината Tweed, вклучувајќи ги „Pinnacle Lookout“ и „Blackbutts Lookout“.[1]

На исток, сливот на Бирил Крик, реката Оксли и реката Рус, притоки на реката Твид ги исцедуваат стрмните падини на долината. На запад, серија потоци, меѓу нив и Бриндл Крик, се влеваат во реката Ричмонд.

Поврзано[уреди | уреди извор]

  • Список на планини во Австралија

Користена литература[уреди | уреди извор]

  1. „Map of Tweed Range, NSW“. Bonzle Digital Atlas of Australia. Посетено на 2 May 2015.