Опсегот Крокер

Координати: 5°45′N 116°30′E / 5.750° СГШ; 116.500° ИГД / 5.750; 116.500
Од Википедија — слободната енциклопедија
Опсегот Крокер
Бањаран Крокер
Глетката на Опсег Крокер од патот Ранау – Тампарули.
Највисока точка
ВрвПланината Кинабалу
Надм. вис.4095 м
Координати5°45′N 116°30′E / 5.750° СГШ; 116.500° ИГД / 5.750; 116.500
Географија
Опсегот Крокер на карта

Карта

ЗемјаМалезија

Опсегот Крокер (малајски: Banjaran Crocker) е планински венец во западното крајбрежје на Сабах, Малезија, кој ги одделува западниот и источниот брег на Сабах. На просечна висина од 1.800 метри, тоа е највисокиот планински масив во државата со опсегот именуван по британскиот администратор во Северен Борнео, Вилијам Маундер Крокер.[1][2][3]

Геологија[уреди | уреди извор]

Опсегот е составен од издигнати и преклопени седиментни карпи кои се состојат од меки песочници и шкрилци.[4][5] Највисоката точка е планината Алаб со (1.964 метри) сместен надвор од областа на заштитениот парк.[6][7] Поголемиот дел од границата на паркот лежи над (300 метри) со низините што се користат за земјоделски култури и полско поле. На исток од опсегот се наоѓа долината Тамбунан на (800 метри) кои се главно терасирани полиња и шуми од бамбуси кои се граничат со североисточниот дел на заштитениот парк. Површина на паркот е важно како вода сливно на снабдувањето со вода во различни реки во брегот на запад и внатрешни области на Сабах вклучувајќи реката Папар, реката Киманис, реката Бонгован, реката Мембакут, реката Падас и реката Мелалап што тече од запад кон паркот додека Реките Пегалан, Пампанг, Апин-Апин,Тендулу, Мелалап, Лиаван и реката Тикалод течат во спротивна насока.

Историја[уреди | уреди извор]

Областа околу планината Кинабалу е државен парк од 1964 година и била прво место на светско наследство во земјата.[8] Дел од асортиманот е заштитен како Национален парк опсегот Крокер од 1984 година.[9] Преку Борнеанската програма за зачувување на биолошката разновидност и екосистемите (ББЕЦ), постоела техничка соработка помеѓу владата на Сабах и Јапонската агенција за меѓународна соработка (ЈИЦА) за иновирање на концептот за употреба на зоната на заедницата (ЦУЗ) како опција за управување за решавање на прашањата во врска со домородното заедници што живеат и користат ресурси во рамките на заштитените области.[10] Планината Кинабалу, една од највисоките планини во Југоисточна Азија, е дел од овој опсег. Во 2014 година, планинскиот венец бил признат како Биосферен резерват на УНЕСКО, со што станало второто малезиско место со кое било назначено, по езерото Чини на Малајскиот полуостров Паханг.[11][12][13]

Биоразновидност[уреди | уреди извор]

Областа на шумите во опсегот Крокер, има широк спектар на флора и фауна разновидност и има најголема разновидност на ноќни инсекти во сите 20 шумски резервати испитани во областа на Срцето на Борнео во Сабах каде има евидентирани голем број ендемски видови.[7][14][15]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. James Blaine Kitzmiller (1982). Anopheline Names: Their Derivations and Histories. Entomological Society of America. стр. 143. ISBN 978-0-938522-17-1.
 2. Frederick Halsey Sheldon; Robert G. Moyle; Jody Kennard (2001). Ornithology of Sabah: history, gazetteer, annotated checklist, and bibliography. American Ornithologists' Union. стр. 225. ISBN 978-1-891276-24-8.
 3. Frédéric Durand; Richard Curtis (28 February 2014). Maps of Malaysia and Borneo: Discovery, Statehood and Progress. Editions Didier Millet. стр. 180. ISBN 978-967-10617-3-2.
 4. F. Tongkul; H. Benedick; F. K. Chang (2006). „Geology of slopes in the Crocker Range, Sabah, Malaysia“ (PDF). Nepal Geological Society. 34 (34): 73–80. doi:10.3126/jngs.v34i0.31881. Архивирано од изворникот (PDF) на 13 June 2019. Посетено на 13 June 2019 – преку Geology Program, School of Science and Technology, Universiti Malaysia Sabah.
 5. Muhammad Aqeel Ashraf; Radziah Othman; Che Fauziah Ishak (22 September 2017). Soils of Malaysia. CRC Press. стр. 56. ISBN 978-1-351-99857-4.
 6. „Class VI Virgin Jungle Reserve (VJR) [Infrastructure]“. Government of Sabah. 2 April 2005. Архивирано од изворникот на 2021-04-23. Посетено на 5 July 2019.
 7. 7,0 7,1 „Crocker Range [Data Zone MY020]“. BirdLife International. 2003. Посетено на 27 May 2019.
 8. Yassin Miki; Daring Laban; Nasrulhakim Maidin; Tengku Zainal Adlin; Maklarin Lakim (19 November 2014). „Crocker Range Park: Community Use Zone (CUZ)“ (PDF). Sabah Parks: 11. Архивирано од изворникот (PDF) на 27 May 2019. Посетено на 27 May 2019 – преку Satoyama Initiative, Ministry of the Environment (Japan).
 9. „Protected Areas of Sabah“. Sabah Parks. Архивирано од изворникот на 27 May 2019. Посетено на 27 May 2019.
 10. Ludi Apin; Yassin Miki (15 November 2013). „Community Use Zone of Crocker Range Park, Sabah, Malaysia“ (PDF). Sabah Parks. Архивирано од изворникот (PDF) на 27 May 2019. Посетено на 27 May 2019 – преку Ministry of the Environment (Japan).
 11. „Sabah's Crocker Range recognised as biosphere reserve by Unesco“. Bernama. The Malay Mail. 13 June 2014. Посетено на 27 May 2019.
 12. Muguntan Vanar (17 June 2014). „Sabah's Crocker Range approved as biosphere reserve under Unesco“. The Star. Посетено на 27 May 2019.
 13. „Crocker Range“. Man and the Biosphere Programme, UNESCO. 2014. Архивирано од изворникот на 27 May 2019. Посетено на 27 May 2019.
 14. Arthur Y. C. Chung; Steven Bosuang; Richard Majapun; Reuben Nilus (15 October 2016). „Diversity and Geographical Ranges of Insects in Crocker Range Forest Reserve, Sabah, Malaysia“. Journal of Tropical Biology & Conservation. Посетено на 27 May 2019 – преку Universiti Malaysia Sabah.
 15. Monica Suleiman; Dunstan Polus Masundang; Hiroyuki Akiyama (11 October 2017). „The Mosses of Crocker Range Park, Malaysian Borneo“. PhytoKeys (88): 71–107. doi:10.3897/phytokeys.88.14674. PMC 5672137. PMID 29118647.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]