Опсада на Берат

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Опсада на Берат
Дел од The Османлиски војни во Европа
300px
Датум July, 1455
Место Берат, Албанија
Исход Пораз на силите на Скендербег[1]
Moisi Arianit Golemi deserted to the Ottomans[2]
Завојувани страни
Coa Kastrioti Family.svg Лешка лига Fictitious Ottoman flag 2.svg Османлиска империја
Команданти и водачи
Ѓорги Аријанит Комнин
Музака Топија 
Врана Конти
Скендербег
Иса Бег
Сила
15,000; 20,000[3]
Жртви и загуби
2,000 коњица, 3,000 пешадија, 80 заробени[4] голема

Опсадата на Берат претставува дел од Османлиско-албанските војни која започнала во јули 1455 година во градот Берат, денешна Албанија.[5]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Setton, Kenneth. The Papacy and the Levant, 1204-1571: The Fifteenth Century. Amer Philosophical Society. стр. 192. http://books.google.rs/books?id=0Sz2VYI0l1IC&pg=PA192&dq=berat+1456&hl=sr&sa=X&ei=a0R7T7X4CY_LsgaJzsTVAQ&ved=0CDkQ6AEwAg#v=onepage&q=berat%201456&f=false. посет. 3 април 2012 г. „On 26 July 1455 an Albanian army of 14,000 men, including Catalan contingents sent by Alfonso V of Naples was badly defeated at Berat“ 
  2. Matkovski, Aleksandar (1983). Otporot vo Makedonija vo vremeto na turskoto vladeenje: Buni i vostanija. Misla. стр. 88. „Овој голем пораз бил придружен и со предавството на Мојсеј Големи, кој поминал на страната на Турците.“ 
  3. Demetrio Franco p. 318.
  4. Franco p. 318.
  5. Scanderbeg: From Ottoman Captive to Albanian Hero by Harry Hodgkinson, page 134