Опсада на Белград (1455)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Опсада на Белград
Дел од The Османлиски војни во Европа
BeratCastle.jpg
Датум July, 1455
Место Белград, Албанија
Исход Пораз на силите на Скендербег[1]
Moisi Arianit Golemi deserted to the Ottomans[2]
Завојувани страни
Coa Kastrioti Family.svg Лешка лига Flag of the Ottoman Empire (1453-1844).svg Османлиско Царство
Команданти и водачи
Ѓорги Аријанит Комнин
Музака Топија 
Врана Конти
Скендербег
Иса Бег
Сила
15,000; 20,000[3]
Жртви и загуби
2,000 коњица, 3,000 пешадија, 80 заробени[4] голема

Опсадата на Белград претставува дел од Османлиско-албанските војни која започнала во јули 1455 година во градот Белград (Берат), денешна Албанија.[5]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Setton, Kenneth. The Papacy and the Levant, 1204-1571: The Fifteenth Century. Amer Philosophical Society. стр. 192. Посетено на 3 April 2012. On 26 July 1455 an Albanian army of 14,000 men, including Catalan contingents sent by Alfonso V of Naples was badly defeated at Berat Укажано повеќе од еден |author= и |last= (help)
  2. Matkovski, Aleksandar (1983). Отпорот во Македонија во времето на турското владеење: Буни и востанија. Misla. стр. 88. Овој голем пораз бил придружен и со предавството на Мојсеј Големи, кој поминал на страната на Турците. Укажано повеќе од еден |author= и |last= (help); |access-date= бара |url= (help)
  3. Demetrio Franco p. 318.
  4. Franco p. 318.
  5. Scanderbeg: From Ottoman Captive to Albanian Hero by Harry Hodgkinson, page 134