Прејди на содржината

Операција „Табарин“

Од Википедија — слободната енциклопедија
Теренска група на операцијата „Табарин“, 22 септември 1944 година

Операција „Табарин“ — кодно име за тајната британска експедиција на Антарктикот за време на Втората светска војна, во периодот 1943–1946. Спроведена од Адмиралитетот во име на Колонијалната канцеларија, нејзината примарна цел била да ги зацврсти британските претензии за суверенитет на британската територија на Зависностите на Фолкландските Острови (ЗФО), на кои Аргентина и Чиле имале контрапретензии од избувнувањето на војната. Тоа било направено со воспоставување на трајно окупирани бази, вршење административни активности како што се поштенските услуги и преземање научно истражување. Метеоролошките набљудувања го помогнале сојузничкиот брод во јужниот дел на Атлантскиот Океан. [1]

По одобрението од Кабинетот во јануари 1943 година, следувал интензивен период на планирање, регрутирање и набавки, пред експедицијата да го напушти Обединетоо Кралство во ноември 1943 година, предводена од потполковник-командантот Џејмс Мар. Две бази биле основани во почетокот на 1944 година - прво, базата Б, на островот Дисепшен, Јужни Шетландски Острови, а подоцна и главната база, Базата А, во пристаништето Локрој, островот Виенке. Биле извршени различни научни и мапирачки работи. 14 мажи презимиле во 1944 година. [2]

Во летото на Антарктикот 1944/45 година, капетанот Ендрју Тејлор станал лидер, по оставката на Мар поради лошо здравје. Била изградена основна колиба на островот „Крунисување“, Јужни Оркниски Острови (База В), но не била окупирана. Базата Д, Хоуп Беј, Полуостровот Тринити, била основана како центар за втората година на експедицијата. Резервирањето на базите вклучувало мажи, материјали и опрема, заедно со 25 кучиња со санки за продолжување на теренската работа на копното на Антарктичкиот Полуостров. Била преземена целосна програма за наука и мапирање. 21 мажи презимала во 1945 година. [2]

Експедицијата била ослободена во март 1946 година од членовите на новоформираното Истражување за Зависностите на Фолкландските Острови (ИЗФО). ИЗФО бил формиран во јули 1945 година, по крајот на војната во Европа, за да ја стави работата започната со операцијата Табарин на трајна основа. Во 1962 година, ИЗФО бил преименуван во Британско Антарктичко истражување (БАИ), по ратификацијата на Антарктичкиот договор од страна на Британија и создавањето на Британска Антарктичка Територија. [1]

Операцијата „Табарин“ ги воспоставила првите трајно окупирани станици на Антарктикот и во почетокот на геологијата, биологијата и мапирањето, преставувала основата за континуирано британско научно истражување на Антарктикот. [1] Хаските го обезбедиле јадрото на британската популација на хаски на Антарктикот, користена за патувања, кои траеле педесет години. [3]

Позадина[уреди | уреди извор]

По избувнувањето на Втората светска војна, сојузничките бродови низ целиот свет станале ранливи на напади од трговски напаѓачи на германската морнарица и U-бродови. Војната, исто така, се заканувала да го разгори долгогодишниот спор за суверенитет на Фокландските Острови со неутралната Аргентина. [4]

Важните трговски патишта околу ’Ртот Хорн и ’Ртот на Добрата Надеж ги направиле водите на Јужниот Атлантски Океан посебна цел, со соодветна закана за Фолкландските Острови и нивните зависности. [4] Во јануари 1941 година, германскиот крстосувач Pinguin ја нападнал невооружената и без придружба норвешката флота на китови. Пингвин запленил товар од 20.320 тони китово масло, една од најголемите награди запленети од трговски напаѓач за време на војната. [4]

Како одговор, британските власти го испратиле вооружениот трговски крстосувач „Кралица на Бермуда“ да патролира во областа помеѓу Јужна Џорџија, Јужните Шетландски Острови и Веделово Море. [4] На 5 март, Кралица на Бермудите ја посетила напуштената норвешка китова станица Хектор во заливот Војлерс, кој бил добро познато безбедно пристаниште, уништувајќи резерви на јаглен и нафта и придружна опрема, за да спречи да паднат во непријателски раце. [4] [5]

Влегувањето на Јапонија во војната во декември 1941 година ја зголемило заканата, со страв дека Јапонија може да се обиде да ги заземе Фолкландските Острови како база во Јужниот Атлантик. Одбраната на островите била минимална, а пристапите кон САД за поддршка биле неуспешни, иако биле одобрени од британскиот премиер Винстон Черчил. [4] [6]

Во јануари 1942 година, аргентинската Национална антарктичка комисија го испратила транспортниот ARA Primero de Mayo до островот Дисепшен, потоа пловела до островите Мелхиор, Палмеровиот Архипелаг и Зимскиот Остров. Аргентинските знамиња биле подигнати на овие локации и на сите територии јужно од 60° S и помеѓу 25° Ш и 68,34° W биле прогласени за припоени. [4] [7]

На 28 јануари 1943 година, на состанокот на Воениот кабинет, со кој претседавал Клемент Атли, биле разгледани предлозите на Форин Офис за решавање на она што се сметало за зголемени аргентински навлегувања на британската територија. Тие требало да го испратат вооружениот трговски крстосувач Кастал Карнарвон да спроведе административни активности и да ги отстрани ознаките на аргентинските претензии и, најважно, да воспостави трајно окупирани бази на стратешки локации. И двете биле одобрени. [5]

По пристигнувањето на островот Дејспинг, Кастал Карнарвон го заменил аргентинското знаме и со онаа на британската круна. Еден месец подоцна Примеро де Мајо се вратил и го заменил со аргентинското знаме. Британците заклучиле дека окупацијата е навистина неопходна за да се стави крај на овие тактики. [4]

Експедиција[уреди | уреди извор]

Антарктичкиот Полуостров ги прикажува базите на Табарин

Планирање и подготовка[уреди | уреди извор]

По голем број меѓусекторски состаноци, во мај 1943 [4] започнало планирањето за експедиција за окупирање на места во Зависностите од Фолкландските Острови [6] Шетландските Острови и островот Сињи, Јужни Оркнински Острови, финансирани преку продажба на ново издание на марки од ЗФО, иако во случај најголемиот дел од трошоците биле покриени преку Адмиралитетот. [5] За време на фазата на планирање, приоритетот за локацијата на втората база бил променет на ’Ртот на Добрата Надеж, бидејќи бил на копното, со опција да се подигне колиба на островот Сигни доколку дозволат ресурсите. [5] [6] Конечните инструкции биле издадени во ноември 1943 година, со кои се разјаснети физичките и политичките цели, важноста на издавањето на поштенски марки, назначувањето на судии и други акти на суверенитет. На терен експедицијата била под надлежност на гувернерот на Фолкландските Острови, кој добил инструкции од државниот секретар за колониите. [6]

Во јуни 1943 година бил формиран Комитет за експедиција, со кој претседавал А.Б. Ачесон, потсекретар на колонијалната канцеларија, со членови од Колонијалната канцеларија, Министерството за надворешни работи, Адмиралитетот, Министерството за финансии, Министерството за воен транспорт. Било договорено научно истражување и мапирање да ги преземе експедицијата и биле вклучени тројца научници со значително искуство на Антарктикот. Двајца му се придружиле на комитетот од самиот почеток: геологот и поларен истражувач Џејмс Ворди, член на Царската задантарктичка експедиција на Шеклтон и еден од основачите на Скотовиот институтот за истражување и Нил Мекинтош, зоолог и директор на Истражувањата за откривање. Третиот, Брајан Робертс, бил орнитолог во британската копнена експедиција на Греам, кој работел со Води во Одделот за разузнавање на Адмиралитетот на облека и опрема за ладна клима. Тој бил формално вклучен по февруари 1944 година, кога зазел функција во Одделот за истражување на Министерството за надворешни работи. [4] [5] [6] Мекинтош подготвил детална научна програма за групите на брегот. [5]

Кодното име на експедицијата „Табарин“ било прифатено во октомври кога биле информирани одделенијата во Адмиралитетот, иако најверојатно било во употреба порано. Рачно напишана белешка од Робертс објаснува дека името, по парискиот ноќен клуб Бал Табарин, е избрано поради количината на потребна ноќна работа и хаотичната организација. [6] Според некои извори, експедицијата била накратко наречена Операција Брансфилд, по офицерот на Кралската морнарица Едвард Брансфилд. [4] =[5]

1943-1944[уреди | уреди извор]

База Б, Заливот на китовите,

Двата брода го напуштиле Стенлиовото пристаниште на 29 јануари. [8] Покрај експедицијата, Фицрој ги носел Тим Хули, неговата сопруга и 14-годишната ќерка. Хули заземал двегодишно работно место како безжичен оператор за владината станица во Јужна Џорџија и семејството требало да слете таму откако ќе се постигнат приоритетните цели за воспоставување на двете бази Табарин. [9] На 3 февруари 1944 година, експедицијата пристигна во Фостеровиот Брег. Ова било најверојатното место за засолниште на аргентинските или германските бродови, тие биле олеснети што немало знаци на неодамнешна окупација, освен аргентинско знаме насликано на резервоар за гориво, кое веднаш било избришано. [4] Неколку од зградите можеле да се населат, но еден од домовите на китоловците бил избран за база Б. Растоварувањето започнало веднаш и до 6 февруари двата брода можеле да заминат, оставајќи го геологот Флет како водач на групата од пет лица. [4] [10]

Експедицијата отпловила за заливот Хоуп, пристигнувајќи на 7 февруари, за да открие дека пристапот до заливот од Антарктик Саунд се одвива преку 10 милји широка лента со мраз. [11] Ова претставувало ризик за безбедноста на Фицрој, кој не бил зајакнат со мраз на кој било начин. Вилијам Скорзби продолжил низ морскиот мраз и слетал на групата за извидување, но, иако бил повикан да го следат, капетанот на Фицрој, Кит Пит и капетанот Дејвид Робертс (претставник на компанијата Фолкландски Острови), одлучиле дека не можат да го ризикуваат бродот. Следниот ден обидот неволно бил напуштен и била донесена одлука да се продолжи југозападно долж брегот на Антарктчкиот Полуостров во потрага по алтернативна местоположба на копното. [9] Поради густата магла, дури на 10 февруари бродовите го напуштиле теснецот Брансфилд и ја започнале потрагата. Со оглед на тоа што Фицрој снемал јаглен и не било пронајдено соодветно место за слетување, Мар се согласил дека експедицијата треба да се упати кон пристаништето Локрој, на островот Виенке, добро познато безбедно пристаниште со неколку ниски карпести островчиња каде што може да се изгради базата. Двата брода пристигнале таму попладнето на 11 февруари. [11] [9] [4]

База А, Порт Локрој, остров Гудиер, остров Виенке

Иако долго време се користеле од бродови кои ја посетувале областа, местоположбата на Локрој го ограничил опсегот на можни научни активности бидејќи Жерлашкиот Проток ретко замрзнувал, па го отсекувал пристапот до копното. Покрај тоа, како место на островот, тој бил инфериорен во однос на заливот Хоуп од перспектива на зајакнување на британскиот суверенитет, иако тоа било донекаде ублажено со тоа што е толку добро познат. И двата фактори додале на притисокот под кој се наоѓал Мар. Така, за место каде се изградила колибата бил избран островот Гудиер и била воспоставена базата А. [4] Знаците за аргентински територијални претензии оставени од Примеро де Мајо биле отстранети. [6]

Персоналот ги истоварува резервите во Локрој во февруари 1944 година.

Главната колиба, наречена Брансфилд Хаус во спомен на нивниот оригинален експедициски брод, била завршена до 17 февруари за Вилијам Скорзби и Фицрој да се вратат на Фокландите, земајќи официјална пошта. [4] Локрој почнал да испраќа поштенски ознаки на 12 февруари, што укажува на важноста што им се дава на филателистичките должности. Користени се поштенски марки на Фолкландските Острови со натпис „Graham Land, Dependency of“. [6] На 15 февруари генераторот бил непрекинато инсталиран, овозможувајќи да се воспостави безжична комуникација со Стенли и базата Б. [4] Три екстензии на колибата биле додадени помеѓу февруари и април, користејќи материјали донесени од островот Дисепшан или пронајдени во близина, а исто така и колиба Нисен за складирање. [9]

Вилијам Скорзби ја посетил базата А уште двапати пред да започне зимата. На 19 март таа го донела Џон Блит, кој му се придружил на тимот како готвач/мајстор на местото на Блер. [4] На 17 април, бродот доставил големо количество пошта за да се стави печат. [9] На 22 април Мар и други биле на бродот кога бродот го посетил Ренардовиот ’Рт и подигнале знаме на британската круна. [4] Градското собрание на Стенли, во кое се наоѓала поштата, било уништено од пожар на 16 април. Покрај губењето на поштата од експедицијата, со кореспонденцијата која сега минува низ Монтевидео, тајноста на експедицијата била загрозена и нејзиното постоење станало познато на надворешниот свет. [4]

Двете бази правеле метеоролошки набљудувања, пренесувани двапати на ден до метеоролошката станица во Стенли и набљудувања на морскиот мраз во текот на зимата. На Островот Дисепшан биле направени набљудувања на горниот воздух со помош на метеоролошки балони. Бил направен и геолошки преглед и забележани аспекти на глациологијата и физиографијата. [11] Научната работа во Локрој започнала на почетокот на мај со собирање примероци од карпи од подножјето на врвот Џабет и врвот Савоја. [11] Било направено ботаничко истражување, главно на лишаи, кое вклучувало откривање на голем број нови видови, вклучувајќи го и Verrucaria serpuloides, единствениот познат вистински морски лишаи, со што имало значителен придонес во таксономијата на антарктичките лишаи. [4] Во текот на зимата, деветте мажи вежбале скијање, подготвувале опрема за планираните екскурзии и Тејлор извршил локална работа со мапирање. Во септември, една група од четири лица, управувајќи со две санки, извршиле топографско истражување на островот Виенке во текот на 25 дена, при предизвикувачки терен и лоши временски услови. [11] [9] Како што напредувале, тие ги искористиле плимата и топењето на снегот за да спроведат еколошка студија на локалните плажи. На 18 ноември Ламб водел група на терен назад во Блит Поинт (на островот Виеке) за да го заврши своето ботаничко собирање таму. Биле собрани примероци од птици и лишаи, првите за потребите на Британскиот музеј по природна историја. [4]

Група од 1944 година [8] [2] [6] [12]

База А, Локрој

 • Џејмс ВР Мар – командант на експедиција, водач на база, зоолог
 • Луис Ештон – столар
 • Ерик Х. Назад – медицински службеник, метеоролог
 • А. Томас Бери – торбар/магационер
 • Џон Блит – готвач (го заменил Кенет Ц.Г. Блер во март 1944 година)
 • Гвион Дејвис – мајстор, научен асистент
 • Џејмс ЕБФ Фарингтон – постар механичар за безжичен оператор
 • Иван Мекензи – ботаничар
 • Ендрју Тејлор – геодет

База Б, Остров Дисепшан

 • Вилијам Р. Флет – водач на база, геолог
 • Гордон А. Хокинс – метеоролог
 • Норман Лејтер  – безжичен оператор механичар
 • Џон Метисон – мајстор
 • Чарлс Смит – готви

1944-1945[уреди | уреди извор]

База Д, Заливот Хоуп, Полуостров Тринити

На 6 декември, Вилијам Скорсби се вратил во станицата Б, носејќи растенија. На 3 февруари 1945 година, Фицрој и 550 тонскиот брод Игл пристигнале во пристаништето Локрој, со Виктор Расел и Дејвид Џејмс, Норман Бертрам Маршал, Гордон Локли, Френк Вајт, Алан Рис, Томас Доначи и Норман Лејтер. Магазинот, опремата и членовите на екипажот наменети за подигање на беспилотна база Е на островот Стонингтон се преселиле во Игл, други се качиле на Вилијам Скорсби и Фицрој со цел да ја изградат станицата Д на заливот Хоуп. [4]

На 7 февруари, Мар поднел оставка поради лоша здравствена состојба, а подоцна се вратил на Фокландите, при што Тејлор го заменил како водач на експедицијата. Тејлор се откажал од планот за изградба на станицата на островот Стонингтон, фокусирајќи го своето внимание на станицата Д. На 13 февруари, Seal Point била избрана како најпогодна локација за станицата D и биле направени првите чекори за нејзино подигнување, изградбата била завршена на 20 март. [4] На 23 февруари била изградена колиба на островот „Крунисување“ за да ги зајакне британските претензии за областа. Подоцна, британската експедиција ја посетила аргентинската метеоролошка станица на островот Лори. [4]

Неколку фосилни примероци биле собрани во заливот во февруари, со систематско собирање на палеоботанички примероци од шкрилците на планината Флора што започнало на 8 јуни. [4] Во август била лансирана експедиција за санки. На 29 декември, забавата со санки се вратила во базата Д, откако ги посетила островот Вортекс, заливот Дузе, островот Џејмс Рос и бројни мали острови во неговата близина. [4]

Патувањето резултирало со примероци од лишаи, фосили и карпи, метеоролошки и глациолошки мерења, како и корекции на мапите на Ото Норденшелд. [4]

Група 1945 година

База А, Локрој [8] [2] [6]

 • Гордон Џ. Локли – водач на базата, метеоролог, зоолог [12]
 • Џон К. Бигс – мајстор [9]
 • Норман Ф. Лејтер – безжичен оператор механичар
 • Френсис Вајт – готвач [12]

База Б, Дисепшан [8] [2] [6] [12]

 • Алан В. Рис – водач, метеоролог
 • Семјуел Бонер – мајстор
 • Џејмс ЕБФ Фарингтон - виш механичар за безжичен оператор
 • Чарлс Смит - готвач

База Д, Хоуп [8] [2] [6] [12]

 • Ендрју Тејлор – командант на експедиција, водач на база, геодет
 • Луис Ештон – столар
 • Ерик Х. Назад – медицински службеник, метеоролог
 • А. Томас Бери – магационер, готвач
 • Џон Блит – готвач
 • Гвион Дејвис – мајстор, научен асистент
 • Томас Доначи – безжичен оператор механичар
 • Вилијам Р. Флет – геолог
 • Дејвид П. Џејмс – геодет
 • Иван Мекензи  – ботаничар
 • Норман Б. Маршал – зоолог
 • Џон Метисон – мајстор
 • Виктор И. Расел – геодет

1945-1946[уреди | уреди извор]

На 14 јануари 1946 година, Вилијам Скорзби, Фицрој и 300-тонскиот Трепаси почнале да ги евакуираат членовите на експедицијата на Фолкландите. На 11 февруари, оние кои служеле во војската се качиле на Ајакс (22), а останатите отпловиле дома со Хајленд Монарх. [4]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. 1,0 1,1 1,2 TNA Web archive – British Antarctic Survey – Operation Tabarin overview.
 2. 2,0 2,1 2,2 2,3 2,4 2,5 Robertson 1993.
 3. Walton & Atkinson 1995.
 4. 4,00 4,01 4,02 4,03 4,04 4,05 4,06 4,07 4,08 4,09 4,10 4,11 4,12 4,13 4,14 4,15 4,16 4,17 4,18 4,19 4,20 4,21 4,22 4,23 4,24 4,25 4,26 4,27 4,28 Haddelsey 2014.
 5. 5,0 5,1 5,2 5,3 5,4 5,5 5,6 Dudeney & Walton 2012.
 6. 6,00 6,01 6,02 6,03 6,04 6,05 6,06 6,07 6,08 6,09 6,10 6,11 Pearce 2018.
 7. Ahumada, Benicio Oscar. „Transporte ARA Primero de Mayo. www.histarmar.com.ar (шпански). Посетено на 2020-02-28.
 8. 8,0 8,1 8,2 8,3 8,4 Fuchs 1982.
 9. 9,0 9,1 9,2 9,3 9,4 9,5 9,6 Taylor 2017.
 10. TNA Web archive – British Antarctic Survey – Operation Tabarin, First Steps.
 11. 11,0 11,1 11,2 11,3 11,4 Wordie 1946.
 12. 12,0 12,1 12,2 12,3 12,4 TNA Web archive – British Antarctic Survey – Operation Tabarin List of personnel.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]