Опасна убавина (телевизиска серија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Eve Düşen Yıldırım
Опасна убавина
Опасна убавина (турска ТВ серија) - плакат.jpg
Земја на потекло Турција
Првичен јазиктурски
Продукција
КинематографијаMedyapim
Времетраење90 минути
Прикажување
Првична мрежаShow TV
Надворешни врски
Мрежна страницаevedusenyildirim.com

Опасна убавина е најнова серија на турската продукција. Моментално се снимени 16 епизоди, но сѐ уште е во фаза на снимање оваа серија. Улогите ги толкуваат: Gizem Karaca, Murat Han, Mehmet Minciözlü, Ergun Uçucu, Suzan Aksoy, Şencan Güleryüz, Seda Akman, Memet Isik, Hakan Yufkacigil.

Серијата е заснована на истоимениот роман напишан од Nahid Sırrı Örik. Буквалниот наслов на серијата е „Гром ја погоди нашата куќа. Понекогаш убавината може да предизвика катастрофи“.

Во оваа серија се зборува за: Муазес која е убава и млада девојка. По смртта на татко и, таа заминува да живее во куќата на нејзиниот чичко кој од тогаш е нејзин заштитник и старател. Нејзината опасна убавина ќе ги натера Намик и Саит, синовите на нејзиниот чичко да се вљубат во неа.

Опасна убавина во Македонија се емитува на Канал 5 телевизија.