Опасен лет

Од Википедија — слободната енциклопедија
„Опасен лет“
Плакатот
РежисерJean-François Richet
Продуцент
Главни улоги
Музика
КинематографијаBrendan Galvin
МонтажаDavid Rosenbloom
Студио
ДистрибутерLionsgate
Премиерајануари 13 2023 (2023-01-13) (United States)
Времетраење107 minutes[1]
ЗемјаUnited States
ЈазикEnglish
Буџет$25 million[2]
Бруто заработка$51.1 million[3][4]

Опасен лет (англиски: PlaneАвион) — американски акционен трилер од 2023 г. во режија на Жан-Франсоа Рише според сценарио на Чарлс Каминг и Џеј Пи Дејвис.[5] Во филмот играат Џерард Батлер, Мајк Колтер, Јосон Ен и Тони Голдвин. Заплетот се насочува на воздухопловец (Батлер), кој се здружува со затвореник (Колтер) за да ги спаси своите патници од непријателска територија на која слетале за итно слетување.

Филмот бил најавен во 2016 година, купен од Lionsgate во 2019 година, продаден на Solstice Studios во 2020 година и повторно купен од Lionsgate во 2021 година. Снимен е во Порторико. Опасен лет беше пуштен во Соединетите Држави на 13 јануари 2023 година. Добил во целост поволни одзиви од критичарите и има заработено 50 милиони долари ширум светот.

Содржина[уреди | уреди извор]

Комерцијалниот воздухопловец Броди Торенс, поранешен воздухопловец на РАФ од Шкотска, лета со летот 119 на Trailblazer Airlines со 14 патници и тројца членови на кабината од Сингапур до Хонолулу преку Токио. Меѓу патниците е и осомничениот за убиство во бегство, Луис Гаспаре, кој е придружуван од офицер на RCMP на пат за Канада. Преземајќи совет од еден од неговите претпоставени, Броди оди на кратенка преку Јужното Кинеско Море, но авионот е тешко оштетен од невреме и стјуардеса и офицерот на RCMP загинале за време на турбуленциите. Авионот принудно слетал на островот Џоло на Филипините .

Во Њујорк, одборот на Трејлблејзер го нарекува Скарсдејл, нивниот кризен менаџер. Тој испраќа приватна воена опрема за да ги спаси патниците, бидејќи властите не се подготвени да испратат војници на островот контролиран од бунтовниците . Броди оди во џунглата за помош, придружуван од Луис. Во еден напуштен магацин, Броди им телефонира на претпоставените и на ќерката за да ја кажат нивната локација, но е нападнат од бунтовник кого го покорува. Тие наидуваат на локација што ја користат бунтовниците за да направат видеа за откуп и се тркаат назад кон авионот, но се претепани од бунтовничкиот водач Дату Џунмар, кој убива корејска двојка која се обидува да избега и ги зема преживеаните патници и екипажот како заложници, со намера да обезбедуваат големи откупнини од нивните семејства.

По заминувањето на групата, Броди и Луис ги совладаат преостанатите бунтовници и ги принудуваат да ја откријат локацијата на нивното дувло. Пред да замине, Броди остава белешка за да ги информира спасувачките тимови за ситуацијата. Во скривалиштето на бунтовниците, Броди и Луис ги убиваат чуварите и ги прикрадуваат патниците и членовите на екипажот во автобус. Броди одлучува да остане зад себе за да го одвлече вниманието на бунтовниците. Додека тој треба да биде погубен, пристигнува спасувачкиот тим, нанесувајќи им тешки жртви на луѓето на Јунмар.

Враќајќи се во авионот, Броди и неговиот втор пилот Семјуел Деле успеваат да го запалат авионот и да ги соберат сите внатре за полетување. Групата на Скарсдејл поставува контра-материјална пушка Барет М82 за зголемена огнена моќ и заедно со Луис се борат со луѓето на Јунмар. Луис избира да остане зад себе за да го одвлече вниманието на силите на Џунмар и да дозволи тимот на Скарсдејл да се качи во авионот, спречувајќи го обидот на Џунмар да го разнесе авионот со RPG и подоцна да побегне во џунглата со вреќа со пари донесена од платениците за да ја платат заложници. И покрај тоа што заработил прострелна рана во ногата за време на престрелката, Броди го здроби Џунмар под тркалата на авионот за време на полетувањето.

Авионот е премногу оштетен и премногу ниско гориво за да може долго патување, но Броди успева да го приземји авионот на соседниот остров Сиаси . Додека спасувачкиот тим на островот ги погрижува патниците и екипажот, Броди телефонски и се јавува на ќерката и ѝ кажува дека се враќа дома.

На 13 јули 2016 година, MadRiver Pictures го купил Опасен лет, оригинален филм од романсиерот Чарлс Каминг, со Марк Бутан и Лоренцо ди Бонавентура од Ди Бонавентура Пикчрс и Марк Вахрадијан најавени како продуценти. [6] Во октомври 2019 година, било објавено дека Џерард Батлер и се придружил на актерската екипа и ќе продуцира заедно со Алан Сигел. [7]

Во ноември 2019 година, Лајонсгејт Филмс ги стекнал правата за дистрибуција на филмот, [8] [9] но во ноември 2020 година, го напуштил проектот откако не успеал да добие продукциско осигурување кое ќе покрие појава на СОВИД-19, бидејќи студиото не сакало да го ризикува буџетот на филмот од 50 милиони долари, [10] и Solstice Studios ги стекнале правата на филмот. [11] Сепак, во мај 2021 година, Лајонсгејт повторно ги стекнал правата на Авионот, во она што Андреас Вајсман од Дедлајн Холивуд го опишал како „случај на холивудска одбојка од висок профил“. [12]

Во август 2021 година, Кели Гејл, [13] Мајк Колтер, [14] Даниела Пинеда, [15] Јосон Ан, [16] Реми Аделек, Хали Хекинг, Лили Круг, Џои Слотник и Оливер Тревена се придружиле на актерската екипа. [17] Производството започнало истиот месец во Порторико. [18] Мајкл Чо, Тим Ли, Гери Раскин, Аластер Бурлингем и Вики Ди Рок беа прикачени на филмот како извршни продуценти. [19] На подкаст, Колтер рекол дека филмот ќе се фокусира повеќе на развојот на ликот отколку на акционите секвенци. [20] На 11 октомври 2021 година, било објавено дека снимањето е блиску до завршување и дека Тони Голдвин и Пол Бен-Виктор исто така ќе глумат. [21]

Објавување[уреди | уреди извор]

Филмот бил објавен во кината во Соединетите Држави на 13 јануари 2023 година, од Лајонсгејт. Претходно бил поставен за издавање на 27 јануари 2023 година. [22]

Прием[уреди | уреди извор]

Рангирање[уреди | уреди извор]

Од 26 февруари 2023 , Авион има заработено 32,1 милиони долари во САД и Канада, и 17,9 милиони долари на други територии, што е вкупно 50 милиони долари во светот.

Во Соединетите Американски Држави и Канада, „Авион“ бил издаден заедно со „House Party“ и широката експанзија на „Човекот наречен Ото“ и бил проектиран да заработи 7-10 милиони долари од 3.023 кина во првиот викенд. [23] Филмот заработил 3 милиони долари на првиот ден, вклучително и 435.000 долари од прегледите во четвртокот навечер. Дебитирал до 10,2 милиони долари (11,8 милиони долари во текот на четиридневниот MLK викенд ), завршувајќи на петтото место. [24] Филмот заработил 5,3 милиони долари и 3,8 милиони долари во вториот и третиот викенд, соодветно. [25] [26]

Критички одговор[уреди | уреди извор]

На веб-страницата за агрегатор на рецензии Rotten Tomatoes, 77% од 158 критичари се позитивни, со просечна оценка од 6,0/10. Консензусот на веб-страницата гласи: „Авион бележи стандарден акционен авантуристички курс со неговата височина на крстарење на само неколку милји над директно до видео - но со Џерард Батлер во пилотската кабина, љубителите на трилер сè уште може да сметаат дека ова е прилично забавен лет“. Метакритик, кој користи пондериран просек, на филмот му додели оценка 62 од 100, врз основа на 43 критичари, што укажува на „генерално поволни критики“. Публиката анкетирана од CinemaScore на филмот му дала просечна оценка од „Б+“ на скалата од А+ до Ф, додека анкетираните од PostTrak му дале 83% позитивна оценка, а 63% изјавиле дека дефинитивно би го препорачале.

Реакција во Филипините[уреди | уреди извор]

Филипинскиот актер и сенатор Робин Падила го осудил прикажувањето на Филипините во филмот, посочувајќи како филмот го прикажува Џоло како управуван од сепаратисти и милиција, и дека намерно ја прикажува филипинската армија како „кукавици“. Во реалниот живот, џихадистичката група Абу Сајаф ја основа својата база на операции во Џоло, иако нивното присуство на островот значително се намалило од нивниот врв во 2000-тите. [27] [28] Критиките на Падила беа поддржани од колегата сенатор Роналд дела Роса и претседателот на Сенатот Хуан Мигел Зубири, кои тврделе дека филмот може да му наштети на туризмот во земјата. [29] Во меѓувреме, Здружението на режисери на Филипините се спротивставило на предложената забрана, велејќи дека таа претставувала цензура и тврдеше дека забраната може да предизвика преседан за локалните и странските филмови за правото да прикажуваат слобода на уметничко изразување на каков било приказ на земја. Тие, исто така, тврделе дека филмот не е веродостоен коментар за работите во земјата, наведувајќи дека Авионот е само „безумна забава од Б-филмови “. [30] [31]

Како одговор, Одборот за преглед и класификација на филмови и телевизија (MTRCB) на Филипините изјавил дека ќе го преиспита филмот и ќе започне разговори со продуцентите на филмот и локалните дистрибутери. [32] [33] На 23 февруари, Screen Media Films Company, дистрибутерот на филмот, доброволно го повлекле филмот од „јавната изложба“ во писмо до MTRCB, велејќи дека имаат намера да достават „нова верзија на филмот за соодветна рецензија и класификација. [34]

Продолжение[уреди | уреди извор]

Во февруари 2023 година, било објавено дека Колтер ќе ја репризира својата улога како Луис Гаспаре за продолжението со наслов Брод. Жан-Франсоа Рише се враќа како извршен продуцент со повторното здружување на MadRiver Pictures, Di Bonaventura Pictures и G-BASE Productions. [35] Иако Џерард Батлер немало да глуми, тој може да се појави во камео. [35]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Plane“. AMC Theatres. December 28, 2022.
 2. Brueggemann, Tom (January 15, 2023). 'Avatar: Way of Water,' 'M3GAN,' and the MLK Holiday Mean a $100 Million Box Office Weekend“. IndieWire (англиски). Посетено на January 22, 2023.
 3. Предлошка:Cite Box Office Mojo
 4. Предлошка:Cite The Numbers
 5. „The Plane“. Writers Guild of America West. March 2, 2022. Посетено на May 11, 2022.
 6. Ford, Rebecca (July 13, 2016). „MadRiver Pictures Nabs Action-Thriller Pitch The Plane From Novelist Charles Cumming“. The Hollywood Reporter. Архивирано од изворникот на August 3, 2021. Посетено на August 3, 2021.
 7. Sneider, Jeff (October 30, 2019). „Gerard Butler to Star in Action-Thriller The Plane from Transformers Producer“. Collider. Архивирано од изворникот на June 23, 2020. Посетено на August 3, 2021.
 8. McNary, Dave (November 7, 2019). „Gerard Butler Action-Thriller The Plane Lands at Lionsgate“. Variety. Архивирано од изворникот на October 28, 2020. Посетено на August 3, 2021.
 9. Wiseman, Andreas (November 11, 2019). „Gerard Butler Action Pic The Plane Goes Global For MadRiver In Quickfire Market Sellout – AFM“. Deadline Hollywood. Архивирано од изворникот на December 7, 2020. Посетено на August 3, 2021.
 10. Fleming, Mike Jr. (November 11, 2020). „Reopening Hollywood: Lionsgate Disembarks Gerard Butler Pic The Plane Over COVID Insurance Concerns And Takeoff Delay“. Deadline Hollywood. Архивирано од изворникот на February 5, 2021. Посетено на August 3, 2021.
 11. McNary, Dave (November 13, 2020). „Gerard Butler's The Plane Lands at Solstice Studios After Lionsgate's Departure“. Variety. Архивирано од изворникот на February 12, 2021. Посетено на August 3, 2021.
 12. Wiseman, Andreas (May 24, 2021). „Lionsgate Re-Acquires Rights To Distribute Gerard Butler Thriller The Plane After Solstice Deal Failed To Take Off“. Deadline Hollywood. Архивирано од изворникот на May 24, 2021. Посетено на August 3, 2021.
 13. Grobar, Matt (August 2, 2021). „Newcomer Kelly Gale To Star With Gerard Butler In Lionsgate Thriller The Plane. Deadline Hollywood. Архивирано од изворникот на August 2, 2021. Посетено на August 3, 2021.
 14. Couch, Aaron (August 3, 2021). „Mike Colter Joining Gerard Butler in Lionsgate's The Plane (Exclusive)“. The Hollywood Reporter. Архивирано од изворникот на August 3, 2021. Посетено на August 3, 2021.
 15. D'Alessandro, Anthony (August 9, 2021). „Daniella Pineda Boards Gerard Butler's Plane For Lionsgate“. Deadline Hollywood. Архивирано од изворникот на August 9, 2021. Посетено на August 9, 2021.
 16. Couch, Aaron (August 11, 2021). Mulan Actor Yoson An Joins Gerard Butler in The Plane (Exclusive)“. The Hollywood Reporter. Архивирано од изворникот на August 12, 2021. Посетено на August 12, 2021.
 17. D'Alessandro, Anthony (August 12, 2021). „Gerard Butler's The Plane Taking Off With Haleigh Hekking, Remi Adeleke, Joey Slotnick & More“. Deadline Hollywood. Архивирано од изворникот на August 12, 2021. Посетено на August 12, 2021.
 18. Couch, Aaron (August 12, 2021). „Remi Adeleke Joins Gerard Butler in Lionsgate's The Plane. The Hollywood Reporter. Архивирано од изворникот на August 12, 2021. Посетено на August 12, 2021.
 19. D'Alessandro, Anthony (2021-08-12). „Gerard Butler's 'The Plane' Taking Off With Haleigh Hekking, Remi Adeleke, Joey Slotnick & More“. Deadline (англиски). Посетено на 2023-01-17.
 20. Patten, Dominic; D'Alessandro, Anthony (August 12, 2021). „Hero Nation Podcast: Evil's Mike Colter On Paramount+ Series, Filming The Plane With Gerard Butler; Suicide Squad Box Office Blast Radius, Free Guy & Venom Sequel“. Deadline Hollywood. Посетено на August 12, 2021.
 21. D'Alessandro, Anthony (October 11, 2021). „Gerard Butler Action Thriller The Plane Adds Tony Goldwyn And Paul Ben-Victor“. Deadline Hollywood. Архивирано од изворникот на January 21, 2023. Посетено на January 21, 2023.
 22. Grobar, Matt (October 20, 2022). 'Harold And The Purple Crayon' Release Date Pushed Back By Sony“. Deadline Hollywood. Посетено на October 20, 2022.
 23. D'Alessandro, Anthony (January 11, 2023). „MLK Weekend Box Office: 'Avatar 2' & 'M3GAN' To Prevail Despite Onslaught Of Gerard Butler's 'Plane'; 'House Party' & 'Otto' Expansion“. Deadline Hollywood. Посетено на January 12, 2023.
 24. D'Alessandro, Anthony (January 13, 2023). 'Avatar 2' Rules With $35M 4-day, 'M3GAN' Moves $20M+, 'Man Called Otto' A Bright Spot For Adult Pics – MLK Weekend Box Office“. Deadline Hollywood (англиски). Посетено на January 14, 2023.
 25. „Domestic 2023 Weekend 3“. Box Office Mojo. Посетено на January 23, 2023.
 26. D'Alessandro, Anthony (January 29, 2023). 'Avatar 2' Now No. 11 Among Top-Grossing US Pics Of All-Time, Bests 'Star Wars: The Last Jedi' – Box Office Sunday“. Deadline Hollywood. Посетено на January 29, 2023.
 27. Alipala, Julie S. (September 3, 2022). „AFP reduces troop presence in Sulu; improved security status cited“. Philippine Daily Inquirer. Посетено на February 22, 2023.
 28. „Abu Sayyaf becoming a thing of the past, Wesmincom chief claims“. Rappler. January 4, 2023. Посетено на February 22, 2023.
 29. „Philippines calls for ban on Hollywood film Plane for 'tarnishing' its tourism reputation“. South China Morning Post. February 16, 2023. Посетено на February 24, 2023.
 30. Ang, Martin Joseph (February 20, 2023). „Gerard Butler's Plane may be banned for screening in Philippines“. Yahoo!. Посетено на February 24, 2023.
 31. Severo, Jan Milo (February 20, 2023). 'Why trolls, historical revisionism allowed?': Filipino directors question banning of Hollywood film 'Plane'. The Philippine Star. Посетено на February 24, 2023.
 32. „MTRCB to reevaluate US film 'Plane' amid complaints“. ABS-CBN News. February 16, 2023. Посетено на February 16, 2023.
 33. „MTRCB 'commits' to ban screening of Gerard Butler film 'Plane' in PH“. Rappler. February 18, 2023. Посетено на February 24, 2023.
 34. 'Plane' film distributor 'intends' to provide new version for approval after 'voluntarily' pulling out from the Philippines“. GMA News. February 23, 2023. Посетено на February 25, 2023.
 35. 35,0 35,1 Wiseman, Andreas; Ntim, Zac (February 13, 2023). „Mike Colter Set To Return For 'Plane' Sequel 'Ship', The Veterans & CAA Launch For EFM“. Deadline Hollywood. Посетено на February 13, 2023.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

 • Plane at IMDb

Предлошка:Jean-François Richet