Онлајн покер

Од Википедија — слободната енциклопедија
Слика од онлајн покерска табла

Онлајн покер е всушност играта покер играна преку Интернет. Онлајн покерот е причината за драматичниот пораст на бројот на покер играчи низ целиот свет. Christiansen Capital Advisors соопшти дека добивката во онлајн покерот порасанала од 82.7 милиони американски долари во 2001 на 2.5 милјарди американски долари во 2005.

Накратко[уреди | уреди извор]

Традиционалните места за играње покер, како што се казината и покер собите, може да бидат застрашувачки за новите играчи и најчесто се сместени во географски пооддалечени локации. Исто така, обичните казина не се подготвени да го промовираат покерот затоа што е тешко за нив да профитираат од тоа. Иако временските трошоци на традиционалните казина се најчесто многу високи, опортунитетните трошоци за водење на една покер соба се уште поголеми. Обичните казина честопати прават повеќе пари со отстранување на покер собите и додавање на повеќе слот машини.

Од друга страна пак, онлајн опциите се значително поевтини затоа што имаат далеку помали трошоци. На пример, додавање на нова маса нема да зазема значителен простор како што тоа би било случај кај обичните казина. Исто така онлајн казината им дозволуваат на играчите да играат со мали влогови (почнувајќе дури и од 1 или 2 центи) и честопати нудат безплатни турнири, привлекувајќи на тој нашин почетници и/или помалку богата клиентела.

Внатрешна превара[уреди | уреди извор]

Внатрешната превара се случува кога лице со доверлив пристап до системот (на пример, вработен во собата за покер) го искористува своето положение за да игра покер со непочесна предност. Ова може да се направи без знаењето на менаџерите на сајтот.

Можеби првиот познат голем случај излезе на видело во октомври 2007 година, кога Absolute Poker призна дека неговата целост била нарушена од вработен, кој можел да игра со високи залози и да ги види скриени "дупки" карти на противниците.[1] Преварата првично беше откриена преку напорите на играчите, чии зачувани истории на игра покажаа дека вработениот играл како некој кој може да ги види картите на противниците.[2]

Во 2008 година, UltimateBet се заплете во сличен скандал, кога поранешни вработени беа обвинети дека користеле софтверска вратница за да ги видат картите на противниците. UltimateBet потврди обвиненијата на 29 мај.[3] Комисијата за игри на Канавак објави санкции против UltimateBet како резултат.[4]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Онлајн превара во покер која се врзува со вработен“. NBC News. 2007-10-19. Посетено на 2009-03-19.
  2. Levitt, Steven D. (2007-09-20). „Како да не преварувате - Фрикономија блог - NYTimes.com“. Freakonomics.blogs.nytimes.com. Посетено на 2009-03-19.
  3. „Завера за превара на сајтот за покер - мистерија со големи залози“. NBC News. 2008-09-18. Посетено на 2009-03-19.
  4. „Комисијата за игри на Канавак објави санкции против UltimateBet: Рус Хамилтон номиниран“. Pokernews.com. 29 септември 2008. Посетено на 2009-03-19.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Список на онлајн покер соби