Омарова џамија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Омарова џамија
مسجد عمر
Omar mosque minaret, Jerusalem.JPG
Основни податоци
Место Ерусалим, Израел
Религија Ислам
Држава Израел
Архитектонски опис
Тип Џамија
Карактеристики
Купола/ли 1


Омаровата џамија (арапски:مسجد عمر; хебрејски:?) е муслимански храм кој се наоѓа во Ерусалим, Израел, јужно од Светиот Гроб. По опсадата на Ерусалим и преземањето на градот од страна на Rashidun Caliphate, џамијата била изградена, но целосно во 1193 година.