Прејди на содржината

Оли Мурс

Од Википедија — слободната енциклопедија
Оли Мурс
Olly Murs
Животописни податоци
Родено имеОливер Стенли Мурс
Познат(а) и какоОли
Роден(а)14 мај 1984(1984-05-14)(40 г.)
Есекс, Англија
Жанровипоп музија, реге, ска, денс
Занимањапејач, текстописец, танчер и презентер
Инструментивокал, гитара
Период на активност2009–денес
ИздавачиЕпик Рекордс (2009–денес)
Syco (2009–денес)
СоработнициФиналист на The X Factor 2009

Оливер Стенли „Оли“ Мурс (англиски: Oliver Stanley "Olly" Murs[1], 14 мај 1984, Есекс, Англија)[2] е англиски пејач, текстописец и телевизиски водител. Мурс станал популарен преку британската емисија The X Factor. Моментално тој е дел од продукциските куќи Епик Рекордс и Syco Music.

Првиот видео запис го снима летото во 2010 година за неговиот прв издаден синтл "Please don`t let me go", а подоца во октомври 2010-та го издава вториот сингл за темата "Thinking of me", а следниот месец во ноември го издава својот прв деби албум насловен "Olly Murs", кој содржи 12 песни. Следната година летото 2011-та, во јули месец го снима видео записот за песната "Heart skips a beat", една од неговите најголеми хитови за која дури има снимено 3 видеозаписи. Оваа песна е и најава за неговиот нов или втор албум "In case you didn`t know", кој содржи 13 песни, а е издаден во ноември 2011. Во 2012-та во ноември го издава третиот албум "Right place, right time", еден од неговите најпродавани албуми до сега.

Дискографија

[уреди | уреди извор]
  1. Olly's diary – Week 10 – Part 1 ITV – X Factor, 9 December 2009
  2. Olly Murs does Talk Talk (AOL) Facebook