Олимпијада (Халкидик)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Олимпијада
Ολυμπιάδα
Olymbiada, Chalkidiki, Greece - View from Northwest with ancient Stagira.jpg
Олимпијада is located in Грција
Олимпијада
Олимпијада
Местоположба во областа
Олимпијада is located in Аристотел (општина)
Олимпијада
Местоположба на Олимпијада во Аристотел и областа Централна Македонија
Координати: 40°36′N 23°46′E / 40.600° N; 23.767° E / 40.600; 23.767Координати: 40°36′N 23°46′E / 40.600° N; 23.767° E / 40.600; 23.767
ЗемјаГрција
ОбластЦентрална Македонија
ОкругХалкидик
ОпштинаАристотел
Општ. единицаСтагира-Акант
Население (2001)[1]
 • Вкупно649
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)

Олимпијада (грчки: Ολυμπιάδα ) — село во Општина Аристотел во округот Халкидик, Егејска Македонија, денес во областа Централна Македонија, Грција[2]. Пред реформата на локалната власт во 2011 година Олимпијада била дел од општина Стагира-Акант [2].

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Олимпијада се наоѓа на 32 километри северно од градот Ерисово и на 90 километри источно од Солун, во југоисточниот дел на Халкидик, на Струмскиот Залив.

Историја[уреди | уреди извор]

На околу километар од селото се наоѓаат урнатините на античка Стагира. На патот кон Стратони, во месноста Зепко која има одлична плажа, има откриена ранохристијанска базилика[3].

Селото било основано од бегалци кои пристигнале од село Агија Кирјаки во Турција во 1923 година. Поради тоа и главната црква во селото е посветена на Света Недела. Областа е заштитена од програмата Натура 2000.

Првично областа била мочуриште и населението страдало од маларија. Главно занимање на жителите е туризмот и риболовот. Во близина на селото се наоѓа и рудник.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Фактична состојба на населението и домовите во Грција според пописот од 18 март 2001 г. (PDF 39 Мб). Државен завод за статистика на Грција. 2003.
  2. 2,0 2,1 Kallikratis law Greece Ministry of Interior (грчки)
  3. Ιερά Μητρόπολη Ιερισσού, Αγίου Όρους και Αρδαμερίου

Надворешни врски[уреди | уреди извор]