Оливер Твист

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Прва печатена верзија на Оливер Твист

Оливер Твист е вториот роман на Чарлс Дикенс. Оливер Твист е книга за младо момче кое се соочува со секојдневните тешкотии на животот. Оваа книга е доста позната и е една од најчитаните книги од страна на возрасните а и од децата. Со оваа книга писателот Чарлс Дикенс достигнал големо ниво во својата кариера. Книгата е направена во неколку филма од кој најнов е тој од 2005 година[1],[2].

Онлајн текстови[уреди | уреди извор]

Критички анализи[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Oliver Twist“. Архивирано од изворникот на 2021-01-05. Посетено на 2021-02-03.
  2. Oliver Twist