Оливер Похер

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Оливер Похер на филмска премиера во Келн (2014)

Оливер Похер (роден на 18 февруари 1978 година во Хановер) е германски комичар, модератор, актер, пејач и продуцент на мрежни видеа.

Биограафија[уреди | уреди извор]

Тој е син на финансиски сметководител и продавачка на осигурување и израснал во Изернхаген во близина на Хановер. За време на школувањето работел со скратено работно време на неколку радио станици, но бил и диџеј во дискотеки и на семејни прослави. Тој исто така се појавил во комичната група Хола-Бола и на телевизиската програма на презентерот Бирте Каралус..[1]

Кариера на ТВ[уреди | уреди извор]

Неговото прво појавување на ТВ било на 28 октомври 1998 година во попладневниот талк-шоу на Барбел Шафер. Со песна од пет минути, Похер се обидел да ја натера публиката да се смее и да ги убеди дека има талент за забава и комедија. Иако публиката свирела, тој продолжил со неговата изведба. Потоа му рекол на презентерот дека е дефинитивно смешен и сака успешна телевизиска кариера.

Похер во живо во Шмит и Похер

На 29 септември 1999 година Похер бил избран за време на телевизиската програма на Ханс Мејзер од музичкиот канал ВИВА за еднонеделна гостинска презентација на ТВ програмата Интерактив. Тој ги модерирал програмите: Табела Сурфер, Топ 100 Ѓубре, Што има, Планета ВИВА и неодамна во 2002 година свое шоу Све Похер ... или што? Од 25 мај 2002 година, тој исто така го играл Фред во телевизиската серија Ловец на ѕвезди.

Од јануари 2003 до 13 април 2006 година, тој ја модерирал Изнајми Похер на Про седум каналот. Во септември 2003 година, Похер основал заедно со Бреинпул Похер ТВ, која оттогаш е одговорна за нејзиниот маркетинг. Компанијата била распуштена во 2008 година.

На 6 октомври 2005 година, Похер ја добил наградата за комедија во категоријата "Жива комедија". Во истата година тој бил назначен за тренер на националниот фудбалски тим во Занзибар во контекст на изнајмување на покер. Тој го надгледувал тимот. Похер бил официјален амбасадор на Светскиот куп за градот Хановер и бил познат на пошироката јавност истата година преку неговите реклами за МедиаМаркт. Тој исто така се појави во Клуб на глупава комедија.

Од 3 април 2006 година до почетокот на Светското првенство по фудбал, Похер беше домаќин на одбројувањето на Светското првенство на Про седум. На 28 април, неговиот прв сингл насловен "Црно и бело" - официјалната химна на ДФБ - беше пуштен на слобода. На 26 јули, Похер доби улога во филмската адаптација на радиото Хуи Бу. Во филмот "Идиот" (врз основа на романот со истото име од Томи Јауд) тој играше во 2007 со ликот на Симон Питерс, неговата прва главна улога.

Во истата година се пресели од својата оригинална домашна станица Про седум до АРД. Таму тој го презентираше од 25 октомври 2007 година со Харалд Шмит, заедничката Шмит и Похер. Во есента 2009 година Похер го напушти АРД.

На 21 февруари 2009 година, Похер, заедно со Барбара Шенебергер, ја претставил наградата Ехо во Берлин. На РТЛ Телевизија Похер се појавил помеѓу 2009 и 2012 година во неколку епизоди од акционата серија Аларм за Кобра 11 - Полицијата на автопат.

На 18 април 2009 година Похер гостувал во шестата сезона на Германија во потрага по суперѕвездата и пеел во бендот Tokio Hotel. Еден месец подоцна, на 29 мај, тој бил домаќин на наградата VIVA Comet 2009. Неговото прво сопствено шоу на Сат.1 се одржало во јули 2009 година и било насловено Спортски другари Похер - Сите против Баерн. Во шоуто, Похер требало да ги собере разните аматерски фудбалери и славни личности во тимот што го освоил на 25 јули 2009 година во Велтинс Арена против Баерн Минхен.

Од октомври 2009 до март 2011 година, неделниот концерт на Оливер Похер бил прикажан на Сат.1 секој петок. На "Оливер Похер шоу" се појавиле веќе добро познати драматуршки елементи од "Доцно шоу" и "Изнајмви Похер". Од 2009 до 2017 година Похер го модерирал 5 против Јаух на РТЛ Телевизија. Од јануари 2013 до мај 2014 година, тој исто така се појави на РТЛ во своето шоу Сите на малите со модераторката Соња Зитлоу.

На Сат.1 тој во 2013 година модерирал ТВ шоу Мојот сопруг и дуелот - сите против БВБ. Во септември 2013 година тој го водел заедно со Синди од Марзан Celebrity Big Brother .

Во ноември 2016 година учествувал во танцовата претстава Германија танцува (Про седум) и го достигнал второто место. Во 2017 година, Похер го освои првото место како кандидат во Глобалните гладијатори.

Во септември 2017 година, Похер водел заедно со Оливер Швесингер фудбалскиот фестивал Фен Талк на Спорт1, кој беше прекинат.

2019 Похер учествува во 12-тата сезона на танцовната претстава на РТЛ Телевизија Let's Dance.

Приватен живот[уреди | уреди извор]

Од 2002 до 2004 година Похер бил поврзан со Анемари Ворнкрос и од 2005 до 2009 со Моника Иванкан. По разделбата во средината на 2009 година, тој бил во врска со Сенди Мејер-Велден за кратко време. Тие живееле заедно во Келн, добил ќерка на 2 февруари 2010 година. На 25 септември 2010 година стапил во брак. На 25 септември 2011 година се родени близначките синови на двојката. На 11 април 2013 година, двојката ја објавила својата претходна разделба. Во ноември 2013 година, медиумите објавиле дека тој е во романтична врска во тенисерката Сабине Лисички. Еден месец подоцна, тие двајца се појавиле официјално како двојка. На 15 март 2016 година станало познато поделбата на Похер и Лисички.

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]