Оливеира до Баиро

Од Википедија — слободната енциклопедија
Оливеира до Баиро
Oliveira do Bairro
општина
Знаме на Оливеира до БаироГрб на Оливеира до Баиро
Земја Португалија
ОбластЦентарен регион
Меѓуопшт. заедницаАвеиро
ОкругАвеиро
Околии4
Управа
 • ПретседателДуарте Ново
Површина
 • Вкупна87,32 км2 (3,371 ми2)
Население (2011)
 • Вкупно23.028
 • Густина2,6/км2 (6,8/ми2)
Часовен појасWET/WEST (UTC+0/+1)
Координати40°31′N 8°30′W / 40.517° СГШ; 8.500° ЗГД / 40.517; -8.500Координати: 40°31′N 8°30′W / 40.517° СГШ; 8.500° ЗГД / 40.517; -8.500
Мреж. местоwww.cm-olb.pt

Оливеира до Баиро (португалски: Oliveira do Bairro) — град и општина во Централниот регион, Португалија. Населението во 2011 година изнесувало 47.729 жители, на површина од 335.27 км2. Самиот град имал население од 3.077 во 2001 година.