Прејди на содржината

Олена Викторивна Демјаненко

Од Википедија — слободната енциклопедија
Олена Демјаненко Торонто 2019 година

Олена Викторивна Демјаненко8 мај 1966 година )- Украински филмски режисер, продуцент, сценарист. Член на Националниот сојуз на кинематографери на Украина, Украинската филмска академија (од 2017 година) и Европската филмска академија (од 2018 година) [1]. Родена е на 8 мај 1966 година во Лавов. Во 1990 година дипломирала на Киевскиот институт за театарска уметност. Карпенко-Кари.

Филмографија[уреди | уреди извор]

Телевизија
 • 1993 година- „Ајтварас“ (ед. ѕидови. )
 • 1994 година- „Сурова фантазија“ (ед. ѕидови. )
 • 1998 година- „Две Јулии“ (ед. ѕидови. Награда Златна круна на Меѓународниот филмски фестивал, Казабланка, Мароко; Награда на жирито на критичарите на Меѓународниот филмски фестивал „Киношок“, Анапа; Награда на Арсенал за најдобар филм на годината, Киев )
 • 2003 година- „Утре ќе биде утре“ (т/с, соавтор. )
 • 2005 година- „Казароза“
 • 2011 година- „Мајаковски. Два дена “(т/с, во соавтор. со Д. Томашполски )
Играни филмови
 • 2013 година- „F63.9 Болеста на љубовта“ (во соавтор. со Д. Томашполски )
 • 2016 година- „Мојата баба Фани Каплан“
 • 2019 година- „Хутсулка Ксенија“

Јавна позиција[уреди | уреди извор]

Во 2018 година, таа го поддржала апелот на Европската филмска академија во одбрана на украинскиот режисер Олег Сенцов, затвореник во Русија[2].

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Нові члени Європейської кіноакадемії від України“. 06.10.2018. Посетено на 06.10.2018. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)CS1-одржување: место (link)
 2. „The European Film Academy Free Oleg Sentsov!“. Архивирано од изворникот на 14 червня 2018. Посетено на 20 червня 2018. Занемарен непознатиот параметар |dead-url= (help); Проверете ги датумските вредности во: |accessdate=, |archive-date= (help)

литература[уреди | уреди извор]

 • Кој е кој во Украина. К., 1997 година.- Стр.141;
 • Кој е кој во Украина. К., 2000 година.- SI27.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]