Олеирос, А Коруња

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Олеирос
Знаме на Олеирос
Знаме
Грб на Олеирос
Грб
Прекар(и): Oleiros
Location of Oleiros within Galicia
Location of Oleiros within Galicia
Управа
 • Alcalde (Mayor)Ángel "Gelo" García Seoane
Површина
 • Вкупна43,87 км2 (1,694 ми2)
Население (2005)
 • Вкупно30.586 (INE)
 • Густина697,2/км2 (18,060/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (DST)CET (UTC+2)
Мреж. местоhttp://www.oleiros.org

Олеирос е општина во Шпанија која се наоѓа во Провинцијата Ла Коруња, во автономната покраина Галиција . Има површина од 43.87 km², и население од 30,586 жители (2004) и густина на население од 697.2 km2.