Олег Виник

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Олег Винник
Oleh Vynnyk.jpg
Основни податоци
Родено имеОлег Анатолійович Винник
Роден(а)31 јули 1973
Country flag село Вербивка, Черкаска област, Украинска Советска Социјалистичка Република (денес Украина)
Занимање/њаПејач
Години активност1993 - денес
Веб-местоolegg.com/

Олег Винник (украински: Олег Винник; роден во село Вербивка, Черкаска област, 31 јули 1973) — украински пејач, текстописец и актер.

Филмографија[уреди | уреди извор]

 • 2003 година - Документарен филм - Les misérables — Ein Musical für Berlin „ Жан Валжан“.
 • 2005 година - Комедија серија - Unser Charly - Николај Бугаев
 • 2006 година - комедија, драма - Eine Liebe in Königsberg - руски машиновозач
 • 2018 година - комедија - „Луда свадба“ - камео
 • 2019 година - комедија - „Луда свадба 2“ - камео

ТВ-проекти[уреди | уреди извор]

 • 2017—2018 година - „X-фактор“, 8-та и 9-та сезона (жири)
 • 2018—2019 година - домаќин на хит-парадата на М1
 • 2019 година - домаќин на втората недела на „Танцување со вездите“
 • 2020 година - учесник на „Танцување со вездите“
 • 2021 година - Маска
 • 2021 година - тренер во емисијата „Глас на земјата (единаесетта сезона)“

Дискографија[уреди | уреди извор]

 1. 2011— «Ангел»
 2. 2012— «Счастье»
 3. 2013— «Роксолана»
 4. 2015— «Я не устану»
 5. 2018— «Ты в курсе»
 6. 2018— «Як жити без тебе»

Врски[уреди | уреди извор]