Олег Антонов

Од Википедија — слободната енциклопедија
Олег Константинович Антонов
Оле́г Константи́нович Анто́нов
Stamp of Ukraine s708.jpg
Украинска поштенска марка во чест на Олег Антонов
Роден(а)7 февруари 1906(1906-02-07)
Троици, Московска област, Руска Империја
Починал(а)4 април 1984(1984-04-04)
Киев
Националностсоветска, руска
Полињаавиоиндустрија
ОбразованиеЛенинградски политехнички институт
Познат поинженер, пронаоѓач,
Поважни наградиСталинова награда
Ленинов орден
Орден на Октомвриската револуција
Херој на социјалистичкиот труд

Олег Константинович Антонов (руски: Оле́г Константи́нович Анто́нов), (Троици, Московска област, 7 февруари 1906 - Киев, 4 април 1984) – советски конструктор на авиони. Основач е на светски познатиот производител на авиони, компанијата АНТК Антонов, која денес носи име во негова чест.

Животопис[уреди | уреди извор]

Олег Антонов бил конструктор, академик и еден од пионерите на советското едриличарство. На почетокот на својата кариера уште како студент со 18 години го конструирал своето прво летало ОКА-1 гулаб. Во текот на учењето на „Ленинградскиот политехнички институт“ направил низа успешни едрилици под називите ОКА-2 и 3, а едрилиците ОКА-5 и ОКА-7 се прославиле и во странство – наречени се Стандард-1 и 2, додека ОКА-6 победила на државното првенство во 1931 година. По дипломирањето, Антонов станал главен инженер, а подоцна и главен конструктор во московската фабрика за едрилици. Конструктор е на повеќе од 30 типови, покрај наведените вклучувајќи ги УПАР, УС-1, Ус-4, БС-3, 4 и 5. Рот-фронт едрилици со ознаки од 1 до 7, ИП, РЕ, М и БА-1.

Кон крајот на 1938 година, фабриката за едрилици е затворена, а Антонов преминува да работи кај конструкторот Јаковлев кој дотогаш проектирал и изработувал лесни спортски и школски авиони. Работејќи во фабриката во градот Красни Лечик, главно работел на конструкција на лесни транспортни авиони. Во 1940 година го конструира ОКА-38 „аист“ (во превод штрк) како копија на Физелер Fi-156, со француски мотор бенгали. Го надгледувал производството на лесниот транспортен авион Антонов А-7, а во периодот од 1943 до 1946 година бил прв заменик на Јаковлев и од 1945 година шеф на огранокот во Новосибирск.

Од 1946 година, Антонов работи самостојно како главен проектант во новооснованото биро ОКБ кое во 1952 година е преместено од Новосибирск во Киев. Во периодот од 1967 година до својата смрт бил генерален конструктор. Под негово водство изработени се леталата за воен транспорт Ан-8, Ан-12, Ан-22, Ан-26, Ан-32, Ан-72, Ан-124, потоа повеќенаменските авиони со кратка полетна патека Ан-2, Ан-14, Ан-28 и патничките Ан-10, Ан-24, како и едрилиците со метална конструкција Ан-11, Ан-13, Ан-15.[1]

Галерија[уреди | уреди извор]

Авиони[уреди | уреди извор]

Монети[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Кратка биографија на О. К. Антонов на мрежната страница aviation.ru“. Архивирано од изворникот на 2006-06-24. Посетено на 2016-04-12.