Олга Сандберг

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Олга Сандберг

Олга Гетилда Катарина Сандберг (Стокхолм, 21 декември 1844- септември 1926), била шведска балерина.

Сандберг бил студент на Кралскиот шведски балет во 1854 година и втор танчер во 1865-1870 година. Таа била ученичка на Гасперини. Таа настапила и во театарот Викторија во Берлин, во Росток и Лавов. Таа била активна во Винер Статсопер во Виена во 1873-1878 година.

Нејзините најпознати делови биле Мањолата,,Флертувачка полка,, Валцер,, Работна љубомора, Полска мазурка и игуманијата во Роберт.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]