Олга Наумовска

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Олга Наумовска
Родена Олга Наумовска
6 мај 1927
Прилеп, Кралство Југославија
Починала 15 јули 1999(1999-07-15) (возр. 72)
Битола, Македонија Македонија
Националност Македонка
Занимање глумица

Олга Наумовска (6 мај 1927 во Прилеп15 јули 1999, Битола) — македонска глумица, првенка на Народниот театар во Битола.[1]

Животопис[уреди | уреди извор]

Со своите творби на силни драмски ликови подеднакво беше успешна во античкиот, класичниот и во современиот репертоар. Две години настапувала и во Народниот театар во Прилеп.

Улоги:

  • Јокаста („Цар Едип“);
  • Медеја (Андромаха),
  • Антица во истоимените пиеси;
  • Маргарита („Дамата со камелии“);
  • Марта („Кој се плаши од Вирџинија Вулф“);
  • Настја („На дното“) и др.

Нејзини се и монодрамите „Како да те чујам кога водата тече“, „Добра ноќ мајко“ и други.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Ристовски, Блаже, уред. (2009). „Наумов“. Македонска енциклопедија. , книга II (М-Ш). Скопје: МАНУ. стр. стр. 1026. Text "series " ignored (help)