Олга Краско

Од Википедија — слободната енциклопедија
Олга Краско, 2012 година

Олга Јуриевна Краско е руска глумица. Таа е родена на 30 ноември 1981 година во Карков, Советски Сојуз (денешна Украина ).[1] Олга глумела во руски театарски продукции и била единствената жена во главната улога на филмот „Турски гамбит“ (2005).[2][3]

Биографија[уреди | уреди извор]

Краско дипломирала на Уметничкото Театарско училиште во Москва во 2002 година.[4]

Филмографија[уреди | уреди извор]

 • 2001 година - Приказни за жандармите (Четнике хуморески, на чешки јазик) како Клауди
 • 2002 година - Неуспехот на Поаро како Флора
 • 2003 година - Четнике хуморески 2 (жандармски приказни 2, на чешки јазик) како Клауди
 • 2004 година - Папа како Тања
 • 2005 година - Турскиот гамбит како Варвара Суворова
 • 2005 година - Време е да се соберат камења како Нелија
 • 2005 година - Лов на Иберија како стјуардеса
 • 2005 година - Есенин како Лена
 • 2007 година - Маша и Море како Маша
 • 2007 година - Валери Карламов. Дополнително време како Ирина Карламова
 • 2007 година - Четнике хуморески 3 (жандармски приказни 3, на чешки јазик) како Клауди
 • 2010 година - Во стилот на џезот како Ирина
 • 2013 година - Шерлок Холмс како Лиза Бејкер
 • 2015 година - Територија како Гауда Холивуд

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Ольга Красько. Vasdosug.ru. 24 March 2010. Посетено на 28 April 2010.[мртва врска]
 2. Фандорин взорвался во время съемок. Комсомольская правда. 2 September 2003. Посетено на 28 April 2010.
 3. комсомолец, Московский (25 December 2006). Первый разыграет "Турецкий гамбит". 27 May 2007 archive. Первый канал. Посетено на 28 April 2010.[мртва врска]
 4. Красько Ольга Юрьевна. kino-teatr.ru. Посетено на 28 April 2010.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]