Прејди на содржината

Олафска црква

Координати: 59°26′9.32″N 24°44′33.92″E / 59.4359222° СГШ; 24.7427556° ИГД / 59.4359222; 24.7427556
Од Википедија — слободната енциклопедија
Олафска црква
Oleviste kirik
Основни податоци
МестоТалин, Естонија
Координати59°26′9.32″N 24°44′33.92″E / 59.4359222° СГШ; 24.7427556° ИГД / 59.4359222; 24.7427556

Олафската црква (естонски : Oleviste kirik) е црква која се наоѓа во Талин, Естонија. Црквата била изградена во 13 век со готски стил, и е посветена на норвешкиот крал Олаф II.