Олаине (општина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Општина Олаине
Olaines novads
Општина
Olaines novada karte.png
Земја  Латвија
Создадена 2009
Седиште Олаине
Управа
 • Градоначалник Јанис Пвловичс
Површина
 • Вкупна 296.3[1] km2 (Formatting error: invalid input when rounding sq mi)
Население (2009)
 • Вкупно 20,085[2]
Мреж. место www.olaine.lv

Олаине (латвиски: Olaines novads) е општина во Летонија. Општината е создадена во 2009 година.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]