Окрузи во Република Косово

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Окрузи на Косово
Kosovo Statistical Regions.png
КатегоријаОкруг
Место Косово
СоздалУстав на Република Косово
Број7
Населенија180,000–500,000
Површини1,030–2,470 км2
ПодединициОпштини на Косово

Окрузите[уреди | уреди извор]

Региони на Косово
Maпа Округ Cедиште Површина
во км2
Население
во 2011
Густина
на км2
Општини Населени места
KS 05.png Урошевац
(Uroševački okrug/Rajoni i Ferizajit)
Урошевац 1,030 185,806 180 126[1]
KS 06.png Ѓаковица
(Đakovički okrug/Rajoni i Gjakovës)
Ѓаковица 1,129 194,672 170 170[2]
KS 07.png Гнилане
(Gnjilanski okrug/Rajoni i Gjilanit)
Гнилане 1,206 180,783 150 287[3]
KS 02.png Митровица
(Kosovskomitrovački okrug/Rajoni i Mitrovicës)
Косовска Митровица 2,077 272,247 110 267[4]
KS 03.png Пеќ
(Pećki okrug/Rajoni i Pejës)
Пеќ 1,365 174,235 130 118[5]
KS 01.png Приштина
(Prištinski okrug/Rajoni i Prishtinës)
Приштина 2,470 477,312 223 298[6]
KS 04.png Призрен
(Prizrenski okrug/Rajoni i Prizrenit)
Призрен 1,397 331,670 240 195[7]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Komunat në rajonin e Ferizajt“.
  2. „Komunat në rajonin e Gjakovës“.
  3. „Komunat në rajonin e Gjilanit“.
  4. „Komunat në rajonin e Mitrovicës“.
  5. „Komunat në rajonin e Pejës“.
  6. „Komunat e Kosovës: Rajoni Kosovë“.
  7. „Komunat në rajonin e Prizrenit“.