Окрузи во Лесото

Од Википедија — слободната енциклопедија

Лесото се дели на 10 окрузи. Секој од нив има административен центар наречен „кемптаун“ (camptown) и свој управник. Окрузите понатаму се делат на вкупно 80 управни единици, кои пак се состојат од 129 локални совети. Највеќето окрузи се наречени по нивниот административен центар.[1]

Карта на окрузите во Лесото
Бр. Округ Админ. центар Население
(2006)[2]
Површина (км²)
1 Береа Тејатејаненг 248.225 2.222
2 Бута-Буте Бута-Буте 109.139 1.767
3 Лерибе Хлоце 296.673 2.828
4 Мафетенг Мафетенг 192.795 2.119
5 Масеру Масеру 436.399 4.279
6 Мохалес Хук Мохалес Хук 173.706 3.530
7 Мокотлонг Мокотлонг 95.332 4.075
8 Цгачас Нек Цгачас Нек 71.756 2.349
9 Цгутинг Цгутинг 119.811 2.916
10 Таба-Цека Таба-Цека 128.885 4.270

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Окрузи во лесото“. Statoids. Посетено на 15 април 2008. (англиски)
  2. „Попис 2006“. Биро за статистика на Лесото. Архивирано од изворникот на 2019-01-11. Посетено на 15 април 2008. (англиски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]