Округ Навахо (Аризона)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Округ Навахо
Аризона во САД
Судската куќа на округот Навахо во Холбрук, Аризона.Држава САД Федерална држава АризонаАдминистративен центар ХолборкОсновање 1895.Површина 25.794 км2Популација 2010.--број население 107.449 густина 4,17 ст/км2ФИПС код 04017

Округ Навахо е округ во американската држава Аризона. Според пописот од 2010 година, населението е 107.449 жители. Седиштето на округот е Холбрук.[1]

Демографија[уреди | уреди извор]

Според пописот од 2010 година, во областа имало 107.449 жители, што е за 9.979 (10,2%) повеќе од населението во 2000 година.[1]

Група 2000 година 2010 година
Белци 41.196 (42,3%) 47.181 (43,9%)
Афроамериканци 857 (0,9%) 938 (0,9%)
Азијци 322 (0,3%) 580 (0,5%)
Хиспанците 8.011 (8,2%) 11.571 (10,8%)
Во целост 97.470-ти најчести 107.449-ти најчести

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „Arizona Trend Report 1: State and Counties“. Архивирано од изворникот на 01. 05. 2012. Посетено на 16. 11. 2012.. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate=, |archive-date= (help)

Литература[уреди | уреди извор]

Види повеќе[уреди | уреди извор]

  • округ
  • Списоци на окрузи во САД

Надворешни врски[уреди | уреди извор]