Окрошка

Од Википедија — слободната енциклопедија
Окрошка направена со квас

Окрошка (руски: окро́шка) е ладна супа од руско потекло, која веројатно потекнува од регионот на Волга.[1][2]

Опис[уреди | уреди извор]

Класичната супа е мешавина од претежно суров зеленчук (како краставици, ротквици и млад кромид), варен компир, јајца и варено месо како говедско, телешко, колбаси или шунка со квас, кој е безалкохолен (1,5 % или помалку) пијалак направен од ферментиран црн или 'ржан леб. Окрошка обично се украсува со кисела павлака (павлака). Во подоцнежните верзии кои првпат се појавија во времето на Советскиот Сојуз, наместо квас, се користи разреден кефир, сурутка, ајран или минерална вода.

Состојките се сечат на коцки, а потоа се мешаат со квас непосредно пред јадење; односот на сецканата храна и квасот е сличен на оној на житарките и млекото. Ова овозможува зеленчукот да ја задржи својата текстура. Од истата причина, иако состојките се слични на оние во руската салата, вкусот на окрошката значително се разликува од оној на салатата.

Окрошката најчесто се служи во лето, бидејќи супата содржи комбинација од освежителен вкус на квас и лесна салата. Сол и шеќер може да се додадат според вкусот. Во рецептите со минерална вода има уште еден додаток на состојките на окрошка: свежо исцеден сок од лимон. Ова додава дополнителен вкус на рецептите без квас и прави ова јадење да биде толку вкусно.

Окрошката секогаш се служи ладна. Понекогаш се додаваат коцки мраз на сервираните порции за супата да биде ладна кога времето е топло.

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. William Pokhlyobkin about okroshka (in Russian)
  2. „Okroshka“. Bridgetomoscow (англиски). Посетено на 2018-10-03.