Окрелизумаб

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Окрелизумаб
Моноклонално антитело
ВидЦело антитело
ИзворHumanized (from mouse)
ТаргетCD20
Клинички податоци
Заштитени имињаOcrevus
AHFS/Drugs.commonograph
MedlinePlusa617026
Licence dataUS Daily Med:врска
Бременосна
категорија
 • AU: C [2]
 • US: N (Сè уште некласифициран) [2]
Начин на издавање
 • UK: POM (само на рецепт) [1]
 • US: само
 • (Само со рецепт)
Начин на
примена
Интравенска инфузија
Назнака
CAS-број637334-45-3 X mark.svgН
ATC кодL04AA36
DrugBankDB11988 Yes check.svgОк
UNIIA10SJL62JY Yes check.svgОк
KEGGD05218
Хемиски податоци
ФормулаC6494H9978N1718O2014S46
Моларна маса145.818,03 g·mol−1
 X mark.svgНYes check.svgОк (what is this?)  (verify)

Окрелизумаб е лек за третман на мултипла склероза (МС). Тој е хуманизирано анти-CD20 моноклонално антитело.[3] Го таргетира CD20 маркерот на B лимфоцитите, што значи е имуносупресивен лек.[4]

Бил одобрен од американската Администрација за храна и лекови (FDA) во март 2017,[5] и претставува првиот одобрен лек од FDA за третман на примарно прогресивна форма на МС.[3][6]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Ocrevus 300 mg concentrate for solution for infusion - Summary of Product Characteristics (SmPC)“. (emc). 30 December 2019. Посетено на 28 March 2020.
 2. 2,0 2,1 „Ocrelizumab (Ocrevus) Use During Pregnancy“. Drugs.com. 13 August 2019. Посетено на 28 March 2020.
 3. 3,0 3,1 „Ocrevus- ocrelizumab injection“. DailyMed. 13 December 2019. Посетено на 25 April 2020.
 4. McGinley MP, Moss BP, Cohen JA (January 2017). „Safety of monoclonal antibodies for the treatment of multiple sclerosis“. Expert Opinion on Drug Safety. 16 (1): 89–100. doi:10.1080/14740338.2017.1250881. PMID 27756172.
 5. „Ocrevus (ocrelizumab) Injection“. U.S. Food and Drug Administration (FDA). 9 May 2017. Посетено на 25 April 2020.
 6. Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име STATapproval.