Прејди на содржината

Околината на Скопје (археолошко наоѓалиште)

Координати: Координати: Недостасува географска ширина
Од Википедија — слободната енциклопедија
Околината на Скопје


Местоположба Координати: Недостасува географска ширина
{{#coordinates:}}: неважечка гео. ширина
Основни податоци
Место Скопје
Тип

 депо на монети


Период среден век
Портал „Археологија“

Околината на Скопјеархеолошко наоѓалиште во околината на Скопје. Претставува средновековно депо на монети.

Во 1950 година се откупени 112 бронзени монети - скифати од XI век, најдени во околината на Скопје. Монетите се чуваат во Музејот на Македонија во Скопје.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 384. ISBN 9989-649-28-6.