Оклопна тупаница

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Оклопна Тупаница
Armored Fist
Изработувач(и) NovaLogic
Издавач(и) NovaLogic
Режисер(и) Дејвид Сихолцер
Продуцент(и) Џон А. Гарсија
Дизајнер(и) Џон А. Гарсија
Стјуарт Косој
Дејвид Сихолцер
Програмер(и) Дејвид Сихолцер
Композитор(и) Џеф Марш
Подлоги MS-DOS
Датум на издавање 1994
Жанр(ови) Тенковски симулатор
Режим(и) Самостојно играње

Оклопна тупаница (изворно: Armored Fist) е видео игра развиена и објавена од „Novalogic“ за на личен сметач. Таа била проследена со „Оклопна тупаница 2“ и „Оклопна тупаница 3“ .

Начин на играње[уреди | уреди извор]

Оклопна тупаница е тенковска симулација и стратешка игра во која учествуваат вооружени сили од САД и СССР.[1]

Прием[уреди | уреди извор]

Next Generation ја разгледал играта, оценувајќи ја четири ѕвезди од пет, и изјавил дека играта е „Шармантна забава со Студена војна“. Power Play биле разочарани од слабиот целосен визуелен дизајн на играта.[2]

Прегледи[уреди | уреди извор]

  • Computer Gaming World (јануари 1995)
  • MikroBitti - декември 1994 година
  • PC Games - декември 1994 година
  • PC Gamer - февруари 1995 година

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Празен навод (help)
  2. „Kultboy.com - DIE Kult-Seite über die alten Spiele-Magazine und Retro-Games!“. www.kultboy.com. Посетено на 11 јули 2020.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]