Окичоби (езеро)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Окичоби Okeechobee
Macaco
Okeechobee lake from space.jpg
поглед од вселената, септември, 1988
Подрачје Флорида
Координати 26°56′ СГШ 80°48′ ЗГД / 
Главни приливи Тејлор Крик, Кисими
Главни истеци Евергледс
Сливни земји САД
Површина

{{Пб/Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „&“

 |1=Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „&“
}}730 ми (1.900 km2) км2
Прос. длабочина 9 ст (2.7 м) м
Најг. длабочина 12 ст (3.7 м) м
Зафатнина 1.25 cu mi (5.2 km3) (we think) км3
Надм. височина 12.27 ст (3.74 м) to 18.02 ст (5.49 м) м
Острови Кример, Тори, Рита, Грас, Обсервејшн, Бирд, Хорс, Хог, Игл Беј

Езерото Окичоби — најголем резервоар на слатка вода што ја снабдува „тревната река“ Еверглејдс, иако текот веќе не и е доволно обилен за да го одржи приливот во заливот во Јужна Флорида. Езерото се наоѓа во плитка депресија која некогаш била дел од морското дно, а од јужната страна на брегот е преградено со талог од тресет. Езерото се полни со вода преку реката Кисими и езерото Истокпога. Ова езеро нема истек - водите му течат јужно и се губат во мочуриштата Евергледјс. Од 50-тите години на 20 век, се изградени голем број канали за да бидат пренасочени езерските води за потребите на земјоделството, но и за потребите а туристичките градови по должината на источниот брег на Флорида.[1][2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Muller, Peter O. "Lake Okeechobee." World Book Online Reference Center. 2008. 12 Jan. 2008 <http://www.worldbookonline.com/wb/Article?id=ar309640>
  2. http://sofia.usgs.gov/virtual_tour/lakeokee/index.html