Оквил (Онтарио)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Град Оквил
Град
Центарот на Оквил
Центарот на Оквил
Гесло: Avancez/Go Forward (македонски) Одиме напред
Oakville, Ontario Location.png
Координати: 43°27′ СГШ 79°41′ ЗГД / 
Држава Flag of Canada.svg Канада
Провинција Flag of Ontario.svg Онтарио
регион Халтон
Вард 6
Соседства 12
Создаден 1827
Управа
 • Градоначалник Роб Бартон
 • Владино Тело Општина Оквил
Површина
 • Вкупна 138,51 км2
Надм. вис. 173 м
Население (2006)
 • Вкупно 165.613 population
 • Густина 1.195,2/км2
  [1]
Часовен појас Источно (EST) (UTC−5)
 • Лете (DST) EDT (UTC−4)
Поштенски код L6(H,J,K,L,M)
Мреж. место Town of Oakville Official Website
[1] Stats Canada

Оквил (на англиски: Oakville) е град во регионот Халтон, на езерото Онтарио во Јужно Онтарио, Канада. Според извештајот од 2006 година, градот има 165. 613 жители.

Историја[уреди | уреди извор]

Во 1807 година британски доселеници ја населиле областа што ја опркужува улицата „Дунда“, како и брегот на езерото Онтарио.

Наводи[уреди | уреди извор]