Ока Николов

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ока Николов
Лични податоци
Роден на 25 мај 1974 (1974-05-25) (45 г.)
Роден во Ербах, Западна Германија
Висина &100000000000001880000001,88 м
Позиција Голман
Клупски податоци
Сегашен клуб Форт Лаудердејл Страјкерс
Број 39
Младинска кариера
1981–1989 ФК Сандбах
1989–1991 Дармштад 98
1991–1993 Ајнтрахт Франкфурт
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
1992–1996 Ајнтрахт Франкфурт II 73 (0)
1995–2013 Ајнтрахт Франкфурт 379 (0)
2013 Филаделфија Јунион 0 (0)
2014– Форт Лаудердејл Страјкерс 0 (0)
Репрезентација
1998–2001 Македонија 5 (0)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 25 ноември 2013.
† Учества (Голови).

Орхеј „Ока“ Николов (25 мај 1974; Ербах, Западна Германија) — професионален фудбалски голман кој што настапува за Форт Лаудердејл Страјкерс во Западната американска фудбалска лига[1]. Николов исто така настапувал и за фудбалската репрезентација на Македонија.

Тој поминал деветнаесет сезони во екипата на Ајнтрахт Франкфурт, натпреварувајќи се во 413 официјални натпревари во 13 сезони во Бундеслигата (вкупно 19).[2][3]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Nikolov, Oka“ (German). kicker. конс. 16 July 2011. 
  2. Feick, Michael (12 August 2010). „Oka Nikolov bleibt im Eintracht-Tor“ [Oka Nikolov remains in Eintracht goal] (German). Eintracht's official website. конс. 19 May 2013. 
  3. „Nikolov kehrt zurück“ [Nikolov returns] (German). Frankfurter Neue Presse. 20 March 2013. конс. 19 May 2013. 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]