Ожервил ла Ривијер

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Ожервил ла Ривијер — населба и општина во Централна Франција, во регионот Центар, во департманот Лоаре која припаѓа на перфектурата Питивје.

Според податоци од 2017 година, во општината живееле 232 жители[1], а густината на населението изнесувала 56,1ж/км2. Оптината се простира на површина од 4,03км2. Се наоѓа на средна надморска височина од 110 метри (максимални 120м, а минимални 72м).

Наводи[уреди | уреди извор]