Односи меѓу Германија и Обиденетите нации

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Односите меѓу Германија и Обединетите нации се односите меѓу Сојузна Република Германија и Обединетите нации .

Односот меѓу Германија и Обединетите нации започна во Втората светска војна кога Обединетите нации биле синоним за сојузниците од Втората светска војна, а на крајот на војната Германија била ставена под сојузничката окупација, а делови од територијата на префектот биле одземени од Германија и додадени во Полска и Советскиот Сојуз.

1949 година двете земји биле формирани на окупираните територии Сојузна Република Германија (Западна Германија) во мај и Германската Демократска Република (Источна Германија) во октомври.

Сојузна Република Германија била прифатена како набљудувач во Обединетите нации во 1955 година и Германската Демократска Република била примена како Обединетите набљудувачи на Обединетите нации во 1972 година.

Двете земји биле примени на полноправно членство на Обединетите нации на 18 септември 1973 година .

Источна Германија обединета со Западна Германија на 3 октомври 1990 година што значеше продолжување на членството на Сојузна Република Германија во ОН и Германската Демократска Република престана да постои.

Видете повеќе[уреди | уреди извор]

  • G4