Оди, Куче. Оди! (цртан филм)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Оди, Куче. Оди!
Жанрдетска анимација[1]
Развиена одАдам Пелцман
Режирана од
 • Ендрју Данкан
 • Киран Шангера
Гласови на
Тематски композиторПол Бакли
Воведна тема"Go, Dog. Go!" од Пол Бакли, Reno Selmser и Zoe D'Andrea
Композитор(и)Пол Бакли
Земја на потекло
Првичен јазиканглиски
Бр. на сезони3
Бр. на епизоди26
Производство
Извршен продуцент(и)
 • Адам Пелцман
 • Лин Кестин Сеслер
 • Крис Анџелили
 • Џон Шерба
 • Стефани Бетс
 • Амир Насрабади
Продуцент(и)Моргана Дуке
Уредници
 • Кен Мекензи
 • Џина Пачеко
 • Рајан Валаде
Времетраење24 минути
Продукциска куќа
Прикажување
Првична мрежаNetflix
Сликов форматHDTV 1080p
Звучен форматСтерео
Првично прикажување26 јануари 2021 – присутни
Надворешни врски
Мрежна страницаdreamworks.com/shows/go,-dog.-go!

Оди, Куче. Оди![2] (англиски: Go, Dog. Go!) — американска-канадска анимирана телевизиска серија развиена од Адам Пелцман и продуцирана од Netflix. Гласовите ги позајмуваат: Микела Луци, Калум Шоникер, Кејти Грифин, Мартин Роуч и Тајја Исен.[3] Била објавена на 26 јануари 2021 година ширум светот од дистрибутерите на Netflix.[3]

Ликови[уреди | уреди извор]

 • Таг Баркер (гласот на Микела Луци) — главниот лик. портокалово куче.
 • Скуч Пуч (гласот на Калум Шоникер) — мало сино куче.
 • Ма Баркер (гласот на Кејти Грифин) — лавандо куче
 • Пау Баркер (гласот на Мартин Роуч) — кафеаво куче
 • Чедар Бисквит (гласот на Тајjа Исен) — бело куче.
 • Спајк Баркер (гласот на Лион Смит) — црвено куче.
 • Гилбер Баркер (гласот на Лион Смит) — жолто куче.
 • Баба Марџ Баркер (гласот на Џуди Маршанк) — старо виолетово куче.
 • Дедо Морт Баркер (гласот на Патрик Мекена) — старо беж куче.
 • Јип Баркер — виолетово кученце.
 • Наредникот Пуч (гласот на Линда Балантајн) — сино куче.
 • Френк (гласот на Дејвид Берни) — жолто куче.
 • Бинс (гласот на Ананд Раџарам) — големо зелено куче.
 • Лејди Лидија (гласот на Линда Балантајн) — розова Пудла.
 • Сем Виппет (гласот на Џошуа Греам) — сино Грејхаунд.
 • Џералд (гласот на Патрик Мекена) — беријо куче.
 • Матфилд (гласот на Патрик Мекена) — виолетово куче.
 • Куче од шахти (гласот на Патрик Мекена) — беж куче.
 • Градоначалникот Снифингтон (гласот на Линда Балантајн) — виолетово куче.
 • Баркапелас — три кучиња пејачи.
  • Тенор (гласот на Пол Бакли) — високо портокалово куче.
  • Бас (гласот на Рено Селмсер) — мало виолетово куче.
  • Алто (гласот на Рено Селмсер) — синозелено куче.
 • Бифтек (гласот на Тајjа Исен) — розова Чивава.
 • Уинд Суифтли (гласот на Ава Престон) — виолетово куче.
 • Лесно Газете — беријо куче.
 • Даг — жолто куче.
 • Вагнес (гласот на Џуди Маршанк) — сино куче.
 • Хамбонио — црвено куче.
 • Големо Куче (гласот на Метју Мучи) — големо бело куче.
 • Мало Куче (гласот на Хети Крагтен) — мало виолетово куче.
 • Коач Чуман (гласот на Фил Вилијамс) — црвено куче.
 • Гејб Руф (гласот на Фил Вилијамс) — жолто куче.
 • Вагс Мартинес (гласот на Линда Балантајн) — виолетово куче.
 • Флип Чејли (гласот на Ананд Раџарам) — кафеаво куче.
 • Катч Морели (гласот на Џули Лемие) — сино куче.
 • Дони Слиперс (гласот на Џејми Вотсон) — црвено куче.
 • Бернард Рубер (гласот на Џошуа Греам) — мало беријо куче.
 • Кит Вискертон (гласот на Зарина Роча) — виолетова мачка.
 • Том Вискертон (гласот на Пол Браунштајн) — сива мачка.
 • Кели Корги (гласот на Стејси Кеј) — розово куче.
 • Лео Хаулстед (гласот на Џон Стокер) — старо сиво куче.
 • Сандра Паус (гласот на Дин Дегрујтер) — големо сино куче.
 • Тејли (гласот на Манви Тапар) — беријо кученце.
 • Чили (гласот на Ананд Раџарам) — големо црвено куче.
 • Франи — кафеаво кученце.
 • Мајката на Франи (гласот на Тајjа Исен) — зелено куче.
 • Таткото на Франи (гласот на Џошуа Греам) — сино куче.
 • Баузер (гласот на Ананд Раџарам) — сино куче.
 • Кам Снепшот — розово куче.
 • Џери — кафеаво куче.
 • Брутус (гласот на Патрик Мекена) — сино куче.
 • Возач на камион (гласот на Џошуа Греам) — зелено куче.
 • Маркус Вормс (гласот на Дејвид Берни) — розово куче.
 • Дарел — сино куче.
 • Ронда — сино кученце.
 • Дејл МацијаДалматинец.

Епизоди[уреди | уреди извор]

Сезона Епизоди Датуми на објавување
1 9 26 јануари 2021[3]
2 9 7 декември 2021[4]
3 8 19 септември 2022[5]

Сезона 1[уреди | уреди извор]

 1. “Welcome to Pawston” & “Ruff Day on the Job”
 2. “Dark Park Bark Lark” & “The Fast and the Curious”
 3. “Old Dog, New Tricks” & “Snoozie-Hullabaloozie”
 4. “Show Dog, Show” & “Keys to Victory”
 5. “Pupcakes” & “Stink or Swim”
 6. “A Ball for All”
 7. “Ding Dong Day” & “Grand Sam”
 8. “Clucky Day” & “Take Me Out to the Fetch Game”
 9. “Dog the Right Thing”

Сезона 2[уреди | уреди извор]

 1. “Snow Dog, Snow”
 2. “All Paws on Deck” & “Bonestand and Deliver”
 3. “Catch Me If You Sam” & “Toy Driver”
 4. “Frank and Beans with Chili” & “Little Hound on the Prairie”
 5. “Chaser and Chewer” & “Recipe for Adventure”
 6. “Raiders of the Lost Bark” & “Slow Dog Slow”
 7. “Board Silly” & “Sing for the Fences”
 8. “Fast Frank's Fixit” & “Tail-kwondo”
 9. “Happy Birthday Pawston”

Сезона 3[уреди | уреди извор]

 1. “Big Dog Job” & “The Case of the Slobbery”
 2. “Tag Team” & “Cattitude Adjustment”
 3. “Hocus Focus” & “Furricane”
 4. “Mom for a Day” & “Kitty in the City”
 5. “The Itch to Switch” & “Mismatched Socks”
 6. “New Hat, New Tag” & “Furry-Tail Ending”
 7. “Bigpaw, Big Problem” & “Captain Scooch and Scally-Tag”
 8. “The Pawston Chewbilee” & “Don't Go, Cat. Go!”

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Go, Dog. Go! TV Review“. Common Sense Media (англиски). Посетено на 22 January 2022.
 2. „About Netflix - NETFLIX TO LAUNCH DIVERSE SLATE OF ORIGINAL PRESCHOOL SERIES FROM AWARD-WINNING KIDS PROGRAMMING CREATORS“. About Netflix (англиски). Посетено на 2021-09-29.
 3. 3,0 3,1 3,2 Milligan, Mercedes (2021-01-06). „Trailer: DreamWorks' 'Go, Dog, Go!' Speeds to Netflix Jan. 26“. Animation Magazine (англиски). Посетено на 2021-09-30.
 4. „Season 2 of 'Go, Dog. Go!' Debuts on Netflix December 7“. Animation World Network (англиски). Посетено на 2021-12-21.
 5. „DreamWorks Shares 'Go, Dog. Go!' Season 3 Trailer“. Animation World Network (англиски). Посетено на 2022-10-18.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]