Прејди на содржината

Одиме понатаму

Од Википедија — слободната енциклопедија

„Одиме понатаму“ (српски: Идемо даље) — југословенски филм од 1982 година, во режија на Здравко Шотра. Главните улоги ги играат: Велимир Бата Живојиновиќ, Драган Николиќ, Данило Бата Стојковиќ и Ена Беговиќ.[1]

Синопсис[уреди | уреди извор]

Непосредно по ослободувањето, во еден мал град во Србија доаѓа млад учител, поранешен партизан (го игра Николиќ). Неговата партизанска „педагогија“ доаѓа до судир со старите наставни методи во училиштето. Децата секогаш се на страната на својот учител кого го прифаќаат како искрен другар. Меѓутоа, за време на наставата, во детските души длабоко се врежани немилите настани од војната.

Наводи[уреди | уреди извор]