Одење на југ (книга)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Одење на југ (книга)
Податотека:Going South (book cover).png
АвторЕла Јелич-О'Конор (Лорда)
ИлустраторХарриет Вере
ЗемјаНови Зеланд
ЈазикАнглиски
Жанр
Објавена4 јуни 2021 година
Страници104

Одење на југ (книга) е мемоарска и фото-книга од 2021 година од новозеландскиот пејач и текстописец Лорд. Тоа го документира нејзиното искуство во посета на континентот Антарктик во јануари 2019 година со фотографии направени од новозеландската фотографка Хариет Вере. Сите приходи од книгата ќе бидат искористени за финансирање на стипендија за постдипломски студии создадена од Антарктик Нов Зеланд, владина агенција[1].

Позадина[уреди | уреди извор]

Лорд изрази интерес да го истражува регионот на Антарктик.

Во јануари 2019 година, таа ги посети Скот база и Станица Мекмердо, на Антарктикот, патувајќи како амбасадор на Антарктикот.

За време на нејзината посета, таа набљудувала микроскопски видови во еколошки лаборатории и разговарала со научници.

Лорд ја опиша книгата како „некако совршен претходник“ на нејзиниот трет студиски албум, Сончева енергија.

Има преку 100 страници со слики направени од новозеландската фотографка Хариет Вере и списи од Лорде. Сите приходи ќе бидат искористени за финансирање на стипендија за постдипломски студии создадена од Антарктик Нов Зеланд, владина агенција.

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]