Огњен Ожеговиќ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Огњен Ожеговиќ ( Градишка, 6 јуни 1994 година ) — српски фудбалер . Тој играл на напаѓачката позиција и во моментов игра за Дармштат .

Клубска кариера[уреди | уреди извор]

Почнал да игра фудбал во Козара од Градишка, минал една година во Борац во Бања Лука и најдолгиот период го поминал во помладите категории во Црвена Звезда .[1] Тој го потпишал својот прв професионален договор со Црвена звезда на 15 декември 2011 година . заедно со Петар urурицковиќ и Јован Крнет .[2] Тој бил на позајмица во Банат и Вождовац, во јануари 2014 година . се врати во вездата.[3] Тој сепак не успеал да се наметне на подготовките и го раскинал договорот со „црвено-белците“.[4] Потоа, тој потпишал шестмесечен договор со Рад .[5]

На крајот на август 2014 година . потпишал тригодишен договор со Јагодина .[6] Тој не останал долго тука, така што следната станица бил Чашак Борац [7] каде одигра добра пролетна полусезона, што бил добра препорака дека во летото 2015 година станал член на Војводина .[8] Тој одигра вкупно 26 натпревари во Војводина и постигнал девет гола. Тој ќе биде запаметен особено за неговите два гола во победата над Сампдорија во квалификациите за Лига Европа,[9] но и погодок за ножици против Јавор на Караѓорѓе, еден од најлесните во сезоната.[10] Во февруари 2016 година . преминува во Changchuan Кина.[11] Тој одигра 9 натпревари без гол. Тој се вратил во српскиот фудбал на 31 август 2016 година . и потпишал за Кукарички .[12] Тој играл во тимскиот дрес од Баново Брдо до крајот на август 2017 година и за тоа време постигнал 17 голови на 31 натпревар во лига.

Последниот ден од летниот рок за 2017 година, Ожеговиќ потпишал тригодишен договор со Партизан, а на официјалната презентација го зел дресот со број 51.[13] За црно-белите во сезоната 2017/18 одиграл 28 шампионски натпревари во кои постигнал девет гола, вклучително и еден во 157-то некое дерби . Тој исто така играл со клубот во групната фаза од Лигата на Европа, каде Партизан успеа да го совлада Јанг Бојс со голот на Озеговиќ, со што си обезбеди европска пролет по 13 години.[14] И следната 2018/19 година. сезоната започнува во Партизан, но на последниот ден од летната транзиција тој заминал на едносезонски заем на Арсенал од Тула .[15] Ожеговиќ одиграл 11 натпревари за Арсенал: осум во Премиер лигата на Русија и три во Купот. Поминал 412 минути на теренот и постигнал еден гол на шампионски натпревар против Спартак . Клубот Тула не ја искористи опцијата да му го продолжи договор, па Ожевиќ се вратил во Партизан, откако сезоната завршил во Русија.[16]

На почетокот на сезоната 2019/20, Озеговиќ играл на 11 натпревари во Партизан (шест во квалификациите за Лига Европа и пет во Суперлигата ) и постигнал четири гола со четири асистенции. На крајот на преодниот рок, на 2 септември 2019 година, тој се префрлил во германскиот второлигаш Дармштат 98, со кого потпишал двегодишен договор.[17][18]

Национален тим[уреди | уреди извор]

Ожеговиќ со српската репрезентација под 19 години станал европски шампион во 2013 година на Европското првенство под 19 години во Литванија.

Во мај 2017 година, тренерот на српската репрезентација Ненад Лалатовиќ го додаде Ожеговиќ на конечниот список на играчи за Европското првенство 2017 година во Полска .[19] Србија веќе ја завршил групната фаза, откако претирпиле три порази и две реми на три натпревари. Ожеговиќ влегол во игра во првите два натпревари од првенството против Португалија и Македонија во второто полувреме,[20][21] додека последниот натпревар против Шпанија седел на клупата.[22]

Трофеи[уреди | уреди извор]

Партизан[уреди | уреди извор]

 • Куп на Србија (1) : 2017/18 година

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Огњен Ожеговић: „Пријатељи" ми окренули леђа! Звезда ме уназадила!“. 7 јануари 2018. Посетено на 3 септември 2019.
 2. Ожеговић, Крнета и Ђуричковић потписали за Звезду
 3. „Стојановић прозвао - Ракић чека дозволу, вратили се Ожеговић и Митровић“. Архивирано од изворникот на 7 февруари 2014. Посетено на 7 февруари 2014.
 4. Ожеговић напустио “Маракану“
 5. Ожеговић “Грађевинар“!
 6. Јагодина представила Ожеговића
 7. Ожеговић ново појачање Борца
 8. Ожеговић нови нападач Војводине
 9. КРАЈ: Сампдорија – Војводина 0:4, опет ОЖЕГОВИЋ! (ВИДЕО)
 10. Већ имамо гол сезоне !
 11. Ожеговић у Кини код Славише Стојановића
 12. Ожеговић годину дана у Чукаричком
 13. Огњен Ожеговић девета летња аквизиција црно-белих
 14. „То су те главе - Тавамба и Ожеговић донели пролеће у Хумску“. mozzartsport.com. 23 ноември 2017. Посетено на 31 мај 2019.
 15. „Партизан позајмио Ожеговића у Русију, Сума иде на позајмицу“. mozzartsport.com. 31 август 2018. Посетено на 31 мај 2019.
 16. „Огњен Ожеговић стиже на прозивку Партизана“. zurnal.rs. 28 мај 2019. Посетено на 31 мај 2019.
 17. „Ожеговић званично у Дармаштату 98“. partizan.rs. 2 септември 2019. Посетено на 2 септември 2019.
 18. SV 98 verpflichtet Ognjen Ozegovic (германски)
 19. „Лалатовић тим за ЕП: Радоњић на списку, нема Ристића“. Спортски журнал. 22 јуни 2017. Посетено на 24 јуни 2019.
 20. „Portugal 2-0 Serbia“ (англиски). FIFA. 17 јуни 2017. Посетено на 23 јуни 2019.
 21. „Serbia 2:2 FYR Macedonia“ (англиски). FIFA. 20 јуни 2017. Посетено на 23 јуни 2019.
 22. „Serbia 0:1 Spain“ (англиски). FIFA. 23 јуни 2017. Посетено на 23 јуни 2019.