Огнени улици

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
„Огнени улици“
Режисер Волтер Хил
Продуцент Лоренс Годрон
Џоел Силвер
Сценарист Волтер Хил
Лери Грос
Настапуваат Michael Paré
Diane Lane
Rick Moranis
Amy Madigan
Willem Dafoe
Deborah Van Valkenburgh
Музика Ry Cooder
Кинематографија Andrew Laszlo
Монтажа Freeman A. Davies
Michael Ripps
Студио RKO Pictures - Universal Pictures
Дистрибутер Universal Pictures
Премиера 1 јуни 1984
Времетраење 93 минути
Држава САД
Јазик англиски
Буџет $14.500.000
Бруто заработка $8.089.290

Огнени улици е филм од 1984 година, режиран од Волтер Хил според сценарио на Хил и Лери Грос. Овој филм се смета за рок-ен-рол басна и претставува необична мешавина на музика, акција, драма и комедија со ретро елементи од 1950-ите 1980-тите.

Филмот бил промовиран како летен хит, но не бил добро примен и од критиката и комерцијално. Динамичната музика напишана од Jim Steinman, Ry Cooder и други, како и хит песните I Can Dream About You на Dan Hartman и Nowhere Fast на Fire Inc. сепак, помогнаа филмот да се стекне со статусот на култен филм помеѓу обожавателите.