Прејди на содржината

Овчо млеко

Од Википедија — слободната енциклопедија
Минијатура од 14 век што прикажува молзење овца.

Овчо млекомлеко што го произведува овцата за да го нахрани своето јагне.

Се користи во човечката храна, особено се користи во составот на многу сирења како што се фета (Грција), рикота (Италија) и рокфор (Франција), но може да се консумира како млеко за пиење или подготвено на поинаков начин.

Историја

[уреди | уреди извор]

Овците биле меѓу првите животни кои биле припитомени од луѓето; постојат извори според кои припитомувањето датира пред девет до единаесет илјади години во Месопотамија[1][2].

Иако овчото млеко се консумирало директно во антиката, денес се користи првенствено за правење сирења и јогурти. Овците имаат само две боски и произведуваат многу помала количина млеко од кравите[3]. Меѓутоа, бидејќи овчо млеко содржи многу повеќе масти (75 грама на литар наспроти 35) и многу други суви материи како кравјото млеко, тоа е поинтересно за производство на сирење[4]. Добро се спротивставува на контаминација за време на ладењето поради неговата многу поголема содржина на калциум [4] . Најпознати сирења од овчо млеко се фета во Грција, рокфор во Франција, манчего во Шпанија, пекорино романо и рикота во Италија. Некои јогурти, особено некои облици на цедени јогурти, се прават со овчо млеко[5]. Многу од овие производи сега се направени од кравјо млеко, особено кога се произведуваат надвор од нивната земја на потекло[1]. Овчото млеко содржи 4,8 % на лактоза што го контраиндицира кај субјекти кои не поднесуваат овој шеќер[1].

Механичка молзалка, Нов Зеланд, 2006 година.

Нутритивни вредности на 100 грама во споредба со другите главни животински млека[6].

Состојки единица Крава Коза Биволица Овца
Вода g 87,8 88,9 81,1 83,0
Белковина g 3,2 3,1 4,5 5,4
Масти g 3,9 3,5 8,0 7,0
Карбохидрати g 4,8 4,4 4,9 5,1
Енергија kcal 66 60 110 95
kJ 275 253 463 396
Шеќери (лактоза) g 4,8 4,4 5,1 4,9
Заситени g 2,4 2,3 4,2 3,8
Мононезаситени g 1,1 0,8 1.7 1,5
Полинезаситени g 0,1 0,1 0,2 0,3
Холестерол mg 14 10 8 11
Калциум IU 120 100 195 170
Масни киселини:

Поврзано

[уреди | уреди извор]
  1. 1,0 1,1 1,2 Weaver, Sue (2005). Sheep (англиски). 3 Burroughs Irvine, CA 92618: Hobby Farm Press, an imprint of BowTie Press, a division of BowTie Inc. стр. 160. ISBN 978-1-931993-49-4. LCCN 2004025520. OCLC 56942472.CS1-одржување: место (link)
  2. Krebs, Robert E. & Carolyn A. (2003). Groundbreaking Scientific Experiments, Inventions & Discoveries of the Ancient World (англиски). Westport, CT: Greenwood Press. стр. 376. ISBN 978-0-313-31342-4. LCCN 2003045530.
  3. Simmons, Paula (2001). Storey's Guide to Raising Sheep (англиски). North Adams, MA: Storey Publishing LLC. стр. 389. ISBN 978-1-58017-262-2. LCCN 00058804.
  4. 4,0 4,1 Pulina, Giuseppe (2004). Dairy Sheep Nutrition (англиски). Wallingford: CABI Publishing. стр. 385. ISBN 978-0-85199-595-3. LCCN 2002000680.
  5. Kurmann, Joeseph A. (1992). Encyclopedia of Fermented Fresh Milk Products (англиски). 233 Spring StreetNew York, NY: Springer. стр. 368. ISBN 978-0-442-00869-7. LCCN 91030210.CS1-одржување: место (link)p. 343
  6. Anses/Table de composition nutritionnelle Ciqual 2016. „Lait de brebis, entier“. Fiche nutritionnelle : Teneurs pour 100 grammes d'aliment comestible (француски). Посетено на 3 mars 2017. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)