Обозна

Од Википедија — слободната енциклопедија
Обозна
Обозна на интерактивна карта

Карта

Највисока точка
Надм. вис.1.278 м
Матичен врвЈастребник
Географија
МестоМакедонија Македонија
ОбластИсточна Македонија

Обозна — средновисока планина во источна Македонија, со највисок врв Јастребник (1.278 м).[1]

Се протега во правец север–југ во должина 9,5 км. Се наоѓа помеѓу Кочанската Котлина на запад и Разловечката Клисура на исток, низ која тече реката Брегалница, одделувајќи ја од Бејаз Тепе (1.314 м). Од југ со Калуѓерска Река и превојот Обозна (933 м) е одвоена од Плачковица, а со превојот Мерилов Рид на север е одвоена од планината Голак.[1]

Настанок[уреди | уреди извор]

Планината на станала со тектонски кон крајот на плиоценот и во почетокот на плеистоценот.

Геолошки состав[уреди | уреди извор]

По состав, Обозна е сочинета од гнајсеви, кристалести шкрилци и гранити.[1]

Растителност[уреди | уреди извор]

На планината нема многу зеленило. Освен ниските растенија, наместа има шумски предели и мали пасишта.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 Ристовски, Блаже, уред. (2009). „Обозна“. Македонска енциклопедија. , книга II (М-Ш). Скопје: МАНУ. стр. 1062. Text "series " ignored (help)

Координати: 41°50′25″N 22°41′37″E / 41.84028° СГШ; 22.69361° ИГД / 41.84028; 22.69361