Облигато (опера)

Од Википедија — слободната енциклопедија

Облигато (опера) - во операта, соло инструментален дел создаден да го поддржи главниот вокален дел или да го олесни вокалното пеење . Понекогаш блескав како самиот вокален дел..[1].


Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]