Дебар (област)

Координати: 41°35′N 20°15′E / 41.583° СГШ; 20.250° ИГД / 41.583; 20.250
Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Област Дебар (Албанија))
Дебар
Qarku Dibër
Област
Грб на Дебар
Местоположба во Албанија
Местоположба во Албанија
Држава Албанија
Општини35
Села288
Создадена2000
Админ. центарПешкопеја
Површина
 • Вкупна2.586 км2 (998 ми2)
Население (2011)
 • Вкупно137.047
 • Густина53/км2 (140/ми2)
Час. појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
ISO 3166AL-09
Мреж. местоqarkudiber.gov.al

Дебар (албански: Qarku i Dibrës) — област во источна Албанија. Зафаќа површина од 2586 км2, а населението брои 137.047 жители (2011).[1] Административен центар е градот Пешкопеја (Пискупија).

Административна поделба[уреди | уреди извор]

Сè до 2000 г. областа се делела на три округа: Булчица, Дебар и Матија. Денес областа се состои од 35 општини:

Демографија[уреди | уреди извор]

Според пописот од 2011 г. областа брои 137.047 жители, со следниов етнички состав:[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „Резултати од пописот во 2011 г.“ (PDF). Архивирано од изворникот (PDF) на 2016-03-03. Посетено на 2015-03-19.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

41°35′N 20°15′E / 41.583° СГШ; 20.250° ИГД / 41.583; 20.250