Области во Тунис

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Карта на областите во Тунис

Тунис се дели на 24 области („вилаети“):

1. Аријана
2. Беџа
3. Бен Арус
4. Бизерта
5. Габес
6. Гафса
7. Џендуба
8. Кајруан
9. Касерин
10. Кебили
11. Кеф
12. Махдија
13. Мануба
14. Меденин
15. Монастир
16. Набел
17. Сфакс
18. Сиди Бузид
19. Силијана
20. Сус
21. Татавин
22. Тозер
23. Тунис
24. Загван

Областите се поделени на 264 делегации или окрузи („мутамадии“), а тие пак се делат на општини („шејахи“),[1] и сектори („имадати“).[2]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]