Обланди

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Обланди

Обланди се видови на десерти кои се користат во Србија и регионот. Филот за обланди се прави со варење на млеко и шеќер, додека да се караламеризираат,кога ќе добие средно густ карамел каде на крајот се додава путер. Кора на вафли се индустриски вафли производ кој често се купува готови и се на располагање на трговците на мало во целиот регион, каде што овој деликатес е присутен.

Овој десерт се служи ладен, често како ужина,а помалку како дел од оброкот.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]